01.06.2017 # 08:26 # 08:26

Moraviansku históriu udupávajú kolesá bicyklov

Z prírodnej pamiatky sa stala nelegálna dráha. Neznámi zjazdári zobrali náradie a začali si premieňať významné miesto podľa vlastného gusta. Výsledkom ich aktivity je poškodenie spraše i vyrúbanie množstva zelene.

Moravany nad Váhom ukrývajú jednu zaujímavú prírodnú pamiatku vyhlásenú ešte v roku 1964. Ide o Veľký jarok, čo je podlhovasté údolie obklopené sprašovitými stenami vo východnej časti obce.

Pre mnohých môže ísť o nezaujímavé kusy zeminy, no proti podobným názorom by jednoznačne namietali archeológovia i paleontológovia z celého Slovenska. Dnes tu však nikto nehľadá historické predmety ukryté kdesi v zemi, ale údolie navštevuje niekto, koho by tu človek nečakal.

Sú to nadšenci zjazdárskej disciplíny v horskej cyklistike, teda downhillu. Spomenutý šport je možné vykonávať len na strmých a klesajúcich svahoch, pretože pretekári sa väčšinou rútia vo veľkých rýchlostiach po vyhradenej trase „dolu kopcom“ a prekonávajú tak mnohé prekážky a skoky.

Dráhy určené na downhill bývajú väčšinou vybudované na povolených miestach, sú ohraničené páskami a schádzajú sa na nich desiatky pretekárov. Nanešťastie jedna nelegálna a amatérsky vybudovaná trať sa objavila aj priamo v spomínanom Veľkom jarku.

Nakoľko je tu veľmi priaznivý terén, doposiaľ neznáme osoby už pred niekoľkými týždňami začali s mnohými úpravami a z kedysi úzkeho chodníčka smerujúceho do najvyšších častí jarku vytvorili priam poľnú cestu. Okrem úpravy samotného chodníčka došlo aj k vyrúbaniu okolitej zelene (stromy, kríky, nálety) a na najbližšiu dobu sa tak pomerne radikálne zmenila tamojšia scenéria. Situácia je najhoršia práve na konci samotného jarku, kde sa všetky zhotovené dráhy začínajú. Počet zásahov do prírody tu však neutícha a nadšenci pokračujú vo svojich „stavbách“.

Ako sa bude postupovať ďalej a či dôjde k zvýšenej ochrane, poprípade snahy uviesť veci do pôvodného stavu uvidíme časom. Nižšie si môžete aspoň prezrieť fotografie priamo z miesta, kde je vidno aktuálna situácia.

Text a foto: Tomáš Blahuta

  • Alojz

    V piestanoch a okoli si vyvoleny mozu robit co chcu

  • Jozef Chromiak

    Chcel by som skromne reagovat na prispevky,komenty,tvrdenia velmi mladeho mladeho muza tzv.reportera ohladom Velkeho jarku na margo aktivit downhilovych nadsencov.Mam 51 rokov a v Moravanoch som zil cely zivot,s vynimkou poslednych 12 rokov odkedy zijem na Liptove.Za mojho detstva mladosti sa v danej lokalite hravali deti a vyzeralo to tam fajn,nic pozarastane,ziaden odpad…Pred 4rokmi som sa tam zasiel pozriet a bol som zhrozeny,nepreniknutelna dzungla,v jarku stavebny odpad,sklo,stovky kil papiera,jednoducho na zaplakanie!!!Kde je nejaka starostlivost statu,kde mame tzv.ochranarov prirody ,ktori namiesto velkohubych reci by msli zobrat plastove vrecia a namiesto prazdnych reci,by sli zbierat odpad.Budme radi,ze sa mladez venuje sportu a nesedia po krcmach,nehulia travu…Ta partia nadsencov nezasahuje do svahov,nestavaju betonove ci zelezne monstra,nevyrezavaju dreviny=stromy!!!Mali ste skor vyzdvihnut,ze ta partia mladych ludi odstranila zVelkeho jarku tony odpadu bordelu….!a nie to jednostranne vykreslit ako partiu sialencov,ktori devastuju nejaky prirodny skvost.Pozrite sa po svete,kde vsade sa tento druh sportu prevadzkuje.Na Liptove sa venujem velmi aktivne rybarstvu v sucasnom trendovom ponati,samozrejme k tomu patri i dosledna ochrana vod,celkovo prirody,takze viem ze na vsetko sa treba pozerat komplexne.Vsetko ma svoje za i proti,v tomto pripade ste to popisali jednostranne,ako napr.tzv ochranari co maju eura za ochranu kormorana a na margo ryb povedia,ze ryby nieje vidiet.Mali ste zverejnit i foto Velkeho jarku plneho svinstva!!!!!a potom tie co ste zverejnili.Ludia by si spravili nazor.

X