Koronavírus: Chorí ľudia nemajú chodiť na omše

Po potvrdení prvých prípadov nákazy koronavírusom platí na Slovensku zákaz návštev v nemocniciach. Odporúčania pre verejnosť vydali biskupi aj organizátori niektorých podujatí.

Elektrárňa Piešťany, kde sa v nedeľu konajú Africké trhy, vyzvala tých, ktorí sa necítia zdravotne v poriadku, aby zvážili účasť na tomto podujatí: „Určite však pošlite niekoho blízkeho pre vitamínové bomby, ktorých bude plná Elektrárňa.“ Podobný oznam bol na jej facebookovej stránke aj pred dnešnou Burzou detského oblečenia.

Podobné odporúčanie vydala aj Konferencia biskupov Slovenska. Veriacich, ktorí sa necítia dobre, majú zvýšenú teplotu alebo príznaky ochorenia, prosíme, aby zostali doma, kým sa ich stav nezlepší. Chorí nie sú viazaní účasťou na nedeľných bohoslužbách: naopak, majú zodpovednosť voči ostatným, aby sa choroba nešírila,“ uvádza KBS v tlačovej správe s tým, že ochrana zdravia je kresťanskou povinnosťou.

V chrámoch sa nebudú používať sväteničky a v laviciach nebudú spoločné predmety ako knižky a ružence. Košíky na milodary sa tiež nemajú podávať z ruky do ruky.

Ministerstvo zdravotníctva v priebehu dnešného dňa rozposiela SMSky s výzvou, aby ľudia nechodili pre lieky k lekárom osobe, ak to nie je nutné: „Využite predpisovanie liekov cez e-recept, liek si vyzdvihnete v ktorejkoľvek lekárni.“

Slovensko aktuálne hlási tri prípady koronavírusu a pozná pacienta 0, teda prvého nosiča tohto ochorenia.

Po 52-ročnom mužovi, u ktorého sa ochorenie potvrdilo včera (6.3.) ako u prvého Slováka sú pozitívne výsledky aj jeho najbližšej rodiny. „Hospitalizovaní sú na Klinike infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava otec a syn, manželka zostáva v domácej izolácii,“ informoval predseda vlády SR poverený riadením rezortu zdravotníctva Peter Pellegrini.

Šíreniu koronavírusu predchádza dôsledná hygiena – umávanie rúk mydlom a vodou alebo dezinfekčným prostriedkom na báze alkoholu. Ľudia by sa nemali neumytými rukami dotýkať očí, nosa a úst. Pri kýchaní a kašľaní je najlepšie zakrývať si ústa jednorázovou papierovou vreckovkou a potom ju vyhodiť do koša.

Ľudia, ktorí sa potrebujú poradiť s odborníkom, môžu volať na linku 0905 903 053, ktorú na tento účel zriadil Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave. Číslo na informačnú linku ministerstva zdravotníctva je 0800 221 234.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič Zdroje: health.gov.sk, tkkbs.sk