Kolobežky Bolt budú onedlho aj v Piešťanoch

Ponuku osobnej dopravy v krajskom meste rozšírili zelené elektrické kolobežky Bolt. Po Veľkej noci spustí Bolt v spolupráci s Trnavským samosprávnym krajom kolobežky aj v Piešťanoch, Galante, Skalici a Hlohovci.

V Trnave sú zelené elektrické kolobežky Bolt k dispozícii od pondelka 29. marca. Domáci ich nájdu na viac ako 50 miestach, ktoré boli starostlivo vybrané v spolupráci s Magistrátom mesta. Na tieto miesta budú nabité kolobežky umiestňované každé ráno. Po jazde ich možno v rámci Trnavy zaparkovať takmer kdekoľvek, v samotnom centre však treba dbať na to, aby boli odstavené vo vyčlenených zónach uvedených aj v aplikácii.

Vďaka finančnej podpore zo strany Trnavského samosprávneho kraja zamieria kolobežky aj do ďalších miest. V najbližších dňoch po Veľkej noci je naplánované spustenie v Piešťanoch, Galante, Skalici a Hlohovci. Uvažuje sa nad rozšírením ekologického spôsobu mestskej mobility aj do ďalších miest Trnavskej župy. Bolt chce v najbližších týždňoch priviezť do kraja 250 elektrických kolobežiek.

Kolobežky sa dajú požičať cez aplikáciu dostupnú na Google Play i App Store, ktorú už Trnavčania využívajú na objednanie odvozu. Stačí ju prepnúť na vyhľadávanie kolobežiek, a naskenovať QR kód umiestnený na stroji. Pred prvou jazdou sa zobrazia zásady bezpečného pohybu v meste a tiež pravidlá správneho parkovania kolobežiek. Niektoré z týchto informácií podajú kolobežky jazdcovi v hlasovej forme. V mene bezpečnosti je napríklad obmedzená rýchlosť jazdy v niektorých uliciach, čo sa jazdec dozvie počas jazdy priamo od kolobežky. Stroje nasadené v Trnave hovoria slovensky, česky a anglicky v závislosti na nastavení aplikácie.

Platba za požičanie je po ukončení jazdy automaticky strhnutá užívateľovi z karty uloženej v aplikácii. Pri nástupe sa platí 0,50 eura, potom za každú 1 minútu 0,10 eura. Po jazde je treba kolobežku vhodne zaparkovať. Ak je v okolí cyklostojan, zaparkujte kolobežku k nemu. Ak v okolí nie je cyklostojan, zaparkujte kolobežku na chodníku tak, aby nikomu neprekážala. Musí zostať dostatok miesta aj pre kočiar s dieťaťom alebo invalidný vozík. Aplikácia v telefóne vás vyzve, aby ste zaparkovanú kolobežku odfotografovali. Ak zle zaparkujete, príde vám upozornenie. Kolobežky nenechávajte na cestách, v strede chodníkov, spadnuté na zemi a pod. Opakované zlé parkovanie bude viesť k zablokovaniu vášho užívateľského účtu.

„Myslíme si, že elektrické kolobežky do každého pokrokového mesta jednoducho patria. Tento mimoriadne efektívny a obľúbený doplnok mestskej mobility nepozná zdržiavanie sa v premávke a ušetrí cestovateľom nejednu kvapku potu. Okrem toho sú naše kolobežky vysoko ekologické a vyrobené so zreteľom na dosiahnutie klimatickej neutrality,“ vysvetľuje Martin Zajíc, manažér pre elektrické kolobežky Bolt na Slovensku.

Zdroj: Tlačová správa WS Slovakia Foto: blog.bolt.eu