Jaroslav Lušňák: Bez opravy je hokejová sezóna ohrozená

Ak nezačne výstavba novej hokejovej haly, bude potrebná rekonštrukcia zimného štadióna. Lacnejší variant vyčíslili na 120-tisíc eur, druhý je takmer šesťkrát drahší. Tieto peniaze nájdu poslanci v mestskom rozpočte len veľmi ťažko.

O nutnosti rekonštrukcie informoval mestské zastupiteľstvo vo štvrtok šéf hokejového klubu ŠHK 37 Piešťany Jaroslav Lušňák. „Od januára sme zaregistrovali väčší únik chladiacej zmesi na zimnom štadióne. Na základe toho sme dali urobiť analýzu ľadovej plochy a strojovne,“ povedal poslancom a predložil im materiál vypracovaný firmou Frost, ktorá sa zaoberá servisom ľadových plôch.

Z neho vyplýva, že strojovňa je v havarijnom stave. „Bez opravy tohto zariadenia nie je možné spustiť bezpečnú prevádzku zimného štadióna a začať sezónu v auguste,“ pokračoval J. Lušňák.

Prvá možnosť by stála 120-tisíc eur. Zahŕňa opravu chladiaceho zariadenia. „Celý systém je zastaralý, oddiali sa len nutnosť jeho kompletnej výmeny.“ Tá by stála 700-tisíc eur, ale podľa Jaroslava Lušňáka sa tieto náklady vrátia samospráve do 5 rokov a „zabezpečí sa funkčnosť bezpečnej prevádzky minimálne na 20 až 25 rokov.“

Mesto je majiteľom zimného štadióna, klub ho prevádzkuje. Ročne mu samospráva hradí náklady na energie v hodnote 150-tisíc eur. Šéf ŠHK 37 Piešťany tiež povedal, že v posledných dvoch rokoch investovali do opráv chladiaceho zariadenia 18-tisíc eur.

Táto oprava bola podľa jeho slov zahrnutá vo výstavbe tréningovej haly, na ktorú dal štát 1 mil. eur. Celkové náklady na projekt však boli oveľa vyššie. Peniaze z úradu vlády však musí minúť do konca tohto roka.

Primátor sa spolu s poslancami pôjde pozrieť na reálny stav zimného štadióna pravdepodobne v priebehu budúceho týždňa.

„Stále verím, že stretnutie s pánom premiérom bude,“ povedal po zastupiteľstve Miloš Tamajka. S Robertom Ficom chce hľadať možnosti, ako použiť dotáciu na opravu existujúceho zimného štadióna.

„Som optimista, ale ak by to nevyšlo, rekonštrukcia hokejovej plochy spolu s chladiacim zariadením je neskutočne veľká položka. Museli by sme otvoriť rozpočet a hľadať kde, komu, čo zobrať. Nedovolím si teraz dať záver, samozrejme o tom rozhodnú poslanci.“

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Laco Duračka