Inčučuna je bez hracích prvkov, zostal len indiánsky totem

Priestor detského ihriska Inčučuna je od piatku 18. septembra voľne prístupná verejná plocha. Pracovníci Služieb mesta Piešťany odstránili z ihriska drevené oplotenie. Radnica avizuje, že tento priestor sa v budúcom roku dočká kompletnej rekonštrukcie.

„Na tomto priestore vznikne nové detské ihrisko, tiež s názvom Inčučuna. Nebude tu žiadna iná výstavba, ale opäť detské ihrisko. Nové a modernejšie,“ uvádza radnica na facebooku.

Zachovaný má zostať aj totem s podobizňou indiána. Ten na ihrisku stojí už od jeho vzniku koncom 60. rokov. Dokazuje to fotografia z otvorenia. Vďaka popularite kníh a filmov, ktorých hrdinom bol apačský náčelník Winnetou, bolo nové ihrisko plné indiánov.

Slávnostné otvorenie ihriska Inčučuna (asi rok 1967). Zdroj: FB/Piešťany-History, pridala Edita Mokrá

 

„Keramický totem tam aj nateraz zostáva. V ďalšej fáze by mal byť zreštaurovaný. Umiestnený bude v centre ihriska,“ potvrdil hovorca radnice Martin Ričány. Ihrisko bude podľa jeho slov aj v budúcnosti pripomínať indiánsku osadu a v tomto duchu tam budú aj hracie prvky.

Mesto už má projektovú dokumentáciu na obnovu tohto priestoru. Vlani si mesto objednalo projektovú dokumentáciu na rekonštrukciu. Jej realizátorom bola firma Statikreal. Podľa zverejnenej objednávky za ňu samospráva zaplatila 2 260 eur.

Hracie prvky, ktoré už nevyhovovali bezpečnostným kritériám, odstránili pracovníci Služieb mesta Piešťany v polovici augusta. V uplynulých zmizol aj drevený plot. Trávnatá plocha bude verejnosti voľne prístupná až do začiatku výstavby nového ihriska.

Text a foto: Martin Palkovič