Futbal: Muži PFK v derby porazili Moravany

Cez víkend odohrali celky PFK Piešťany dôležité zápasy. Zatiaľ čo muži zvládli duel s tretími Moravanmi, dorast s remízou v Horných Salibách takmer s istotou zahatal cestu na postup. Žiaci však v dôležitom zápase o záchranu v druhej lige porazili súpera z Bánoviec nad Bebravou.

22. kolo Moravany nad Váhom – Piešťany 1:4 (0:1)

Zostava 22. kola: Budka- Szabo, Varga, Krajčovič, Dadík – Javorka, Doktor, Stachura (80’Korec), Kusý- Glos (90’Kolár), Gula

Martin Krajčovič, tréner: S dnešným zápasom môžem vysloviť spokojnosť, keď pred peknou návštevou sme podali zodpovedný výkon a odvážame si jednoznačné víťazstvo ktoré bolo potvrdené výkonnostne aj výsledkovo. Od úvodu na podmáčanom trávniku bolo zrejmé, kto bude udávať  tempo hry a už v 10. sekunde odvracali v sľubnej príležitosti Javorku domáci na roh. Štandardné situácie nám dnes nevychádzali podľa predstáv, tak ani v tomto prípade ani v nasledovných sme príliš nebezpeční neboli. Naopak šance sme si vytvárali po kombinačných akciách a hlavne aktívny Szabo sa v prvom dejstve ocitol v dvoch nebezpečných zakončeniach už z vnútra pokutového územia. V 25. minúte gólovú radosť Glosa prerušil sporným verdiktom asistent rozhodcu p. Chudják, keď mu odmával postavenie mimo hry. No o 7 minút už gól nášho kanoniera platil, keď po krídelnej akcii a milimetrovom centri Szaba sa elegantne presadil prudkou hlavičkou. Po góle sme na chvíľu poľavili a polčas skončil 0:1. V kabíne sme si povedali že musíme pridať ďalšie góly a pripomenuli sme si náš vzájomný zápas na jeseň aby sa nezopakovalo to, že súper nám dal gól hádam aj z bufetu. Cez prestávku domáci „trávnikár“ ešte viac popolieval, no dianie na ihrisku sa odohrávalo naďalej podľa piešťanských nôt. Behom desiatich minút sa dva krát presadil výborne hrajúci Kusý a o výsledku bolo rozhodnuté. V 74.minúte domáci znížili na 1:3, keď po štandardnej situácii dorazil vyrazenú loptu našim brankárom Jenčík. No už o 5.minút dokonal svoj hatrick „čoko“ Kusý a žiadnu drámu sme nepripustili. Škvrnou zápasu bol zákrok Mikloviča na Joža Glosa v 90 minúte v strede ihriska, keď nášho hráča zo zakrvavenou „achilovkou“museli vyniesť na nosidlách. Aj keď mužstvá si počas zápasu nič nedarovali a bolo v ňom niekoľko ostrých zákrokov na jednej či druhej strane, bolo to ešte v rámci Fair play a dúfam, že aj v tom poslednom zákroku nešiel spomínaný hráč s úmyslom zraniť nášho streleckého lídra.

Starší dorast 22. kolo Horné Saliby – Piešťany 4:4 (1:2)

Góly: 1. Andrej Bakuš, 50. Dávid Takács, 63., 82. Denis Horváth – 8. Sebastián Ozimák, 39. Patrik Polačik, 70. Ivan Krajčovič, 90. Filip Korec

Zostava 22. kola:   Červenka – Rusnák, Pola čik, Miškech, Stanek – Korec, Strelec, Unger, J. Štefanka, Ozimák (D. Štefanka) – Krajčovič

Martin Javorka, tréner: Zápas, v ktorom sa nič nezmenilo z pohľadu nášho pôsobenia na súperových ihriskách. Celý týždeň sa pripravujeme zodpovedne na majstrovské zápasy, avšak v sobotu pri zápasoch mimo Piešťan idú niektorí chlapci na polovicu svojho výkonu /aj to som možno u niektorých prehnal/, spoliehajúc sa na súpera, že asi ten bude rozhodovať, strieľať góly, brániť, behať po ihrisku za nás. Koncentrácia na zápas u niektorých hráčov je nulová, o čom svedčí fakt, že už v 41. sekunde ničím nebezpečná akcia domácich končí v našej sieti a my prehrávame 0:1. Po inkasovanom góle sme sa trošku zobudili a postupne sme zvyšovali tempo zápasu, výsledkom čoho bol obrat v skóre po góloch Ozimáka a Polačika na 2:1. V poslednej minúte nevyužil tutovku Sebo Ozimák a tak zostalo nezmenené skóre. Domáci futbalisti v prvom polčase neboli ničím nebezpeční, našu bránu ohrozili iba po štandardných situáciách. V prestávke som povedal hráčom, že domácim dochádzajú fyzické sily, preto je potrebné streliť tretí upokojujúci gól, ktorý by domácich úplne zaklincoval. Na začiatku druhého polčasu sme mali 2 príležitosti na strelenie gólu, ale boli sme nedôrazní v koncovke. A tak prišli naše hrubé individuálne chyby, pričom domáci ani nevedeli ako a zrazu vyhrávali 3:2. V 65. minúte hráči ako keby si uvedomili, čo sa stalo a prišli prvé pokriky na ihrisku „začnime konečne hrať futbal“. V 70. minúte vyrovnal Ivan Krajčovič na 3:3 a bolo dosť času streliť ďalšie góly. To by sme však v našej nezodpovednosti nemohli pokračovať ďalej, keď našu ďalšiu ľahkovážnu stratu na súperovej polovici domáci znova ani nevedeli ako potrestali ďalším gólom a my sme prehrávali 3:4. Naša neochota zahrať si futbal v tomto čase gradovala, keď nás podržal výbornými zákrokmi Matúš Červenka ako inak, znova po našej lajdáckosti. A tak, keď sa domáci už prakticky radovali z 3 bodov, v 92. minúte po dlhej nakopnutej lopte na 16-ku domácich sa lopta odrazila k Filipovi Korecovi, ktorý strelou z hranice pokutového územia vyrovnal na konečných 4:4. Prečo sú naše výkony diametrálne odlišné doma a vonku, vedia len samotní hráči. Ide o 4 zápas po sebe vonku, v ktorom sme zahrali ani nie na polovicu svojich možností a schopností. Aspoň to už konečne viem pomenovať, nie je to v kvalite našich chlapcov, nie je to o tréningu, pretože chlapci makajú na 100 percent, je to iba o ich hlavách, pretože vonku hráme bez záujmu, zodpovednosti, bojovnosti, bez emócií vyhrávať zápasy. A takýto prístup nemôže stačiť na postup, no čo je horšie, už nám dýchajú na chrbát ďalšie mužstvá – Sereď, Nová Dubnica, či Levice. Všade, kde hráme, domáci tréneri pochvália našu kvalitu, no čo z toho, že my odchádzame s poloprázdnymi rukami. Všetci naši poslední súperi vonku – Hlohovec, Nová Dubnica a Horné Saliby – boli zdolateľní a my sme mali mať reálne o 7 bodov viac. Zas a znova rozhodli naše niektoré katastrofálne individuálne výkony, hlavne osobná zodpovednosť niektorých hráčov. Stále opakujeme naše nedostatky dokola, chceme niečo zmeniť v našom prístupe k vonkajším zápasom, no príde „výlet“, rozhodca zapíska do píšťalky a ja do 10. minúty vidím, ktorým chlapcom sa v danom zápase nechce hrať, respektíve plniť pokyny trénera. Je to na škodu veci, lebo tým znižujú výkony hráčov, ktorí majú v sebe zodpovednosť za úspešné výsledky. V sobotu som bol spokojný s výkonmi Matúša Červenku, Chyra Rusnáka, Paťa Polačika, Megyho Miškecha, Martina Ungera a Seba Ozimáka. Ale ich výkony na víťazstvo nestačili. Tak skúsime šťastie zase za 2 týždne vonku, keď pôjdeme „na výlet“ do Šale s cestovnou kanceláriou PFK Piešťany. Treba si uvedomiť, že to nie je len o bodoch, pretože ani so Šamorínom sme doma nevyhrali a ja som bol pyšný na chlapcov za predvedený výkon, je to o prístupe k plneniu si svojich povinností, ktoré všetci máme. Chlapcov však nebudem „zatracovať ani odpisovať“, pretože v nich je obrovský potenciál, oni musia pochopiť, že takýmto prezentom vo vonkajších zápasoch im unikajú najkrajšie futbalové roky a možnosť hrať vyššie súťaže. Len na toto musia prísť hráči vlastným pričinením…

Mladší dorast 22. kolo Horné Saliby – Piešťany 0:2 (0:1)

Góly: 37. Oliver Bušík, 65. Samuel Sloboda

Zostava 22. kola: Freivald, Ondrejka, Valo, Ďurák, Piešťanský, Bušik, Sloboda (Miklovič), Halanda, Ondris, Minárik (Bartovic), Štetka

Peter Vrábel, tréner:  Podľa tabuľkového postavenia sme mali byť v tomto zápase favoritom. To sme potvrdili aj výsledkovo a čiastočne aj predvedenou hrou. Väčšinou sa hra odohrávala na súperovej polovici a bolo vidieť rozdiel v individuálnych herných činnostiach, ale aj celkovom hernom prejave mužstiev. Vypracovali sme si relatívne veľa dobrých streleckých príležitostí, ale mali sme problém v koncovke. Boli sme nedôslední v zakončení, ktoré bolo nedôrazné a nepresné. Domáci sa pred našu bránu dostávali veľmi sporadicky, väčšinou po našej strate lopty dlhou prihrávkou na fyzicky disponovaného útočníka alebo po štandardných situáciách. Do vyloženej šance sme ich však počas celého zápasu nepustili. V závere prvého polčasu sme sa ujali vedenia, keď Bušík strelou asi z 35 metrov otvoril skóre. V druhom polčase sme pokračovali v zahadzovaní šancí. Našu streleckú nemohúcnosť prelomil až Ondris, ktorý umiestnenou strelou prekonal domáceho brankára a zvýšil na 2:0. Od tohto momentu domáci rezignovali kondične a najmä mentálne a na ihrisku sme úplne dominovali, dobre sme kombinovali a držali loptu. Gól sme už však nepridali, ale naše víťazstvo je aj napriek tomu zaslúžené.

Starší žiaci 24. kolo Piešťany – Bánovce nad Bebravou 1:0 (1:0)

Góly: 7. Daňhel

Zostava 24. kola:  Maliga. Modrovič, Rusnák, Hlavatý, Chochula, Labat, Kluka, Holec, Vyhlídal, Šobáň (´Grešák), Daňhel

Szilárd Petényi, tréner:  Predovšetkým výsledkovo sme zápas zvládli a nedostatky v hernom prejave sme nahradili bojovnosťou a nasadením, čo sa ukázalo ako rozhodujúce. Ujali sme sa vedenia z pokutového kopu, po faule na Daňhela a sám menovaný nekompromisne nedal šancu hosťujúcemu brankárovi. Výsledok sme mohli poistiť po prienikoch Vyhlídala, ale chýbala presnosť finálnej prihrávky. Napokon sme si ustrážili jednogólové vedenie a verím, že výsledok nás bude motivovať v zostávajúcich zápasoch v boji o záchranu.

Mladší žiaci 24. kolo Piešťany – Bánovce nad Bebravou 0:4 (0:1)

Góly: 8. Marko Ševčík, 44., 60. Šimon Klačko, 47. Adrián Čuhák

Starší žiaci B 16. kolo Prašník – Piešťany 2:2 (2:0)

Góly: 30. Patrik Priebracha, 35. Nicolas Gogol – 42. Dobroslav Buček, 64. Michaela Nedorostová

Zostava 16. kola:   Maliga – Pomajbová, Buček, Petroman, Nedorostová (K), Košinár, Greššák, Čimo, Chobot, Fox, Šesták, Svorad, Nemec, Šandor

Jozef Glos, tréner: Po predchádzajúcich výkonoch sme do zápasu na Prašníku išli s cieľom vyhrať. V prvom polčase to tak nevyzeralo. Na ihrisku si každý robil čo chcel, zbytočne sme dvakrát inkasovali. Cez prestávku som mužstvu prehovoril do duše, som rád, že to pochopili a hra sa zmenila. Predviedli výkon, aký som od nich očakával a zaslúžene vyrovnali. škoda, že sa nám zápas nepodarilo otočiť, pretože za druhopolčasový výkon si to zaslúžili.

Text: MB/TK PFK