21.01.2015 # 07:48 # 07:48

Debata o demokracii bola búrlivá, nechýbali urážky

www.wai.sk/uvod
Inzercia

Diskutovať prišli prevažne starší Piešťanci, tí čo sa dostali k slovu, s hosťami nesúhlasili. Jediný návrh na zlepšenie aktuálneho stavu v našej spoločnosti predložil mestský poslanec Ján Jánošík – mali by sme zaviesť priamu demokraciu ako vo Švajčiarsku.

Moderátor Jozef Malík včera v klube ŽiWell privítal politológa Grigori Mesežnikova z Inštitútu pre verejné otázky a novo zvoleného primátora Hlohovca Miroslava Kollára, ktorý predtým taktiež pôsobil v IVO. Hlavnou témou debaty bol stav demokracie na Slovensku.

„Žijeme v najstabilnejšej dobe za posledné storočia. Dosvedčujú to rôzne ukazovatele, Slovensko má za sebou nepochybne úspešný príbeh,“ povedal na úvod Griogori Mesežnikov. V zápätí však upozornil na väčšinu nedostatkov, s ktorými sa naša spoločnosť potýka – selektívna spravodlivosť, prílišná koncentrácia moci, pasivita občanov.

S pochopením zo strany publika sa však nestretol. Anonymný autor jednej z prvých otázok začal nadávať na rozpredanie štátneho majetku do zahraničia aj na „maďarsko-židovského majiteľa kúpeľov“. Politológ s ním na tejto úrovni odmietol debatovať.

Nezhodol sa s ním ani ďalší diskutujúci, podľa ktorého vyvolávajú konflikt na Ukrajine západné mocnosti. Do diskusie sa zapojili aj mestskí poslanci z iniciatívy Spoločne pre Piešťany. Podľa Michala Fialu je problematická aj demokracia v médiách. Ján Jánošík si myslí, že „demokratický systém importovaný zo Západu zlyhal“ a jediným riešením je priama demokracia po vzore Švajčiarska.

Záznam celej debaty si môžete pozrieť na Piešťany TV.

MP_01-20-15_590 MP_01-20-15_600 MP_01-20-15_606

Text a foto: Martin Palkovič

Inzercia
X