Činohra SND otvorí 42. umeleckú sezónu v Dome umenia

Otvorenie 42. umeleckej sezóny v Dome umenia Piešťany sa uskutoční vo štvrtok 29. septembra o 19.00 h. Divákom sa predstaví slovenská herecká špička s magickou komédiou o neobvyklých prípravách na svadbu.

Poetická groteska ikonického izraelského spisovateľ Chanocha Levina má veľmi vďačnú východiskovú situáciu. V jednej rodine sa chystá pohreb aj svadba. Ale obe sa predsa nemôžu uskutočniť naraz. Na svadbu je pozvaných 400 hostí, na ktorých čaká 800 kurčiat a mala by sa zrušiť len preto, že zomrela teta, ktorej syn na smrteľnej posteli sľúbil, že sa s ňou príde rozlúčiť celá rodina? A tak sa do farbistého príbehu začnú zaplietať aj náhodní chodci či skôr bežci – intelektuáli, lebo všetci sme spätí, viac ako tušíme. Vzájomne so sebou, aj so zázrakmi mimo nás, a preto sa v druhej časti tejto fantastickej grotesky lieta nad Himalájami a stretávame sa popri bežných ľudkoch aj s anjelmi života a smrti. Pohreb v zime sú metaforickými míľnikmi našich pútí, hoci im vzdorujeme. Minimálne jednému sa však vyhnúť nedá, ale nemusí to byť bez smiechu.

Chanoch Levin bol skvelý básnik, prozaik, novinár, ale v prvom rade neprekonateľný a nenapodobniteľný dramatik a divadelník. Kým pred svojou šesťdesiatkou (v roku 1999) katapultovaný príliš vážnou chorobou neopustil túto zemičku, stihol napísať 63 divadelných hier. 63 horkých komédií alebo smiešnych tragédií, ktoré sa pýšili všetkými farbami smiechu – od smutného úsmevu po bohapustý rehot divákov celého sveta.

Réžia: Ondrej Spišák
Dramaturgia: Darina Abrahámová
Scéna: František Lipták
Kostýmy: Katarína Hollá
Hudba: Ľubica Čekovská
Účinkujú: Ľuboš Kostelný, Zuzana Kocúriková, Gabriela Dzuríková, Jozef Vajda, Richard Autner, Anna Mária Janeková / Mária Schumerová, Jana Oľhová, Ivan Vojtek, Martin Huba, Dušan Jamrich, Štefan Bučko, Ján Gallovič, Vladimír Obšil, Sára Polyáková / Anna Dysko, Erik Žibek / Peter Kiss / Martin Zachar

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 30 minút s prestávkou

Vstupné: 24,- €
Vstupenky si môžete zakúpiť v pokladni alebo cez www.ticketportal.sk.

(Reklamný článok)