Betlehemské svetlo v deň slovenskej premiéry v Dome umenia

Spisovateľ Karel Šejnoha a jeho svet. To je ústredný motív nového filmu otca a syna Svěrákovcov s názvom Betlehemské svetlo.

Snímka vznikla rovnako ako mnoho ďalších v čase pandémie, a tak aj záverečné slová predstaviteľa hlavnej úlohy Zdeňka Svěráka vyznievajú trochu inak ako zvyčajne: „Čakáme, až pôjdeme do kín.“ V najväčšom jednosálovom kine na Slovensku môžete vidieť Betlehemské svetlo 10. marca. Premietanie v Dome umenia Piešťany sa začína o 18.00 h.

„Teaser je len ochutnávka, klasický dlhší trailer, ale predstavíme určite do Vianoc,“ vysvetlil režisér Jan Svěrák s tým, že k zavedenému duu otec a syn pribudol tentoraz ešte jeden Svěrák. Syn Jána a vnuk Zdeňka Svěrákových František Svěrák je totiž filmový strihač.

„Pretože sme rozšírili tím o ďalšieho Svěráka, boli sme celé leto na rodinnej chalupe a zároveň v práci,“ zveril sa režisér. „V bývalej detskej klubovni vznikla strižňa a tam sa naše tri generácie každý deň mohli schádzať nad spoločným dielom. Po šesťdesiatich dňoch je film konečne zostrihaný a do konca roka na ňom budú pracovať zvukári, trikové štúdio a hudobný skladateľ Ondřej Soukup.“

Scenár vychádza z knižných bestsellerov Poviedky a Nové Poviedky Zdeňka Svěráka. Ide o príbeh spisovateľa, ktorému do života vstupujú postavy z jeho vlastných poviedok. Tie stvárnili napríklad Vojtěch Kotek, Tereza Ramba, Ondřej Vetchý, Vladimír Javorský alebo Jitka Čvančarová. Ženu spisovateľa Šejnohu si zahrala Daniela Kolářová.

„Keď som videl prvé zábery zhrozil som sa, ako sa hrbím a šuchcem. Nasledujúci deň som nastúpil ráznym krokom a narovnaný, ale režisér s kameramanom mi omladzovanie zakázali. A tak ma vo filme uvidíte takého, aký som. Vraj je to komické, ale mne to príde skôr tragické,“ poznamenal autor predlohy Zdeněk Svěrák.

„Betlehemské svetlo je o hľadaní životnej harmónie, o hranici medzi vyrovnanosťou a rezignáciou, a túto ťažkú tému rozptyľujeme humorom,“ dodal režisér Jan Svěrák.

Betlehemské svetlo uvidíte vo štvrtok 10. marca o 18.00 h v Dome umenia Piešťany. Vstupenky sú v predaji aj online: https://domumenia-piestany.sk/events/event/betlehemske-svetlo-film-premiera/

Text: Tlačová správa – Magic Box Slovakia

Foto Tomáš Teglý, © Biograf Jan Svěrák