ARTA pozýva všetkých na májový program

Mladé umenie, hudobný večer, ale aj prednáška známeho českého publicistu. V máji si v piešťanskom kultúrno-kreatívnom centre ARTA prídu na svoje milovníci grafických výtvarných techník, sviežej hudby, ale aj experimentálnej kinematografie. O tom, ako ovplyvní umelá inteligencia naše životy a prečo je dôležité sa o ňu zaujímať príde rozprávať Petr Koubský. Či už si v májovom programe nájdete to svoje, alebo sa v ARTE len zastavíte, rozhodne si poznačte dátum 1. jún a Deň otvorených ateliérov.

ŠTVRTOK / 16. a 30. máj / 17:30 / workshop / Ateliér MAKUKI

Kurzy akvarelu: Floral & Botanical Art

MAKUKI ateliér pripravil kurzy akvarelu zamerané na Floral a botanical art. Spolu obsahujú 6 tém, z ktorých každá je zameraná na niektorú z techník, postupov alebo efektov akvarelu. Výsledkom každého workshopu bude vlastná akvarelová maľba, ale i psychohygiena a príjemne strávený čas. Všetky kurzy sú vhodné pre začiatočníkov aj mierne pokročilých. Lektorka: Alena Mazánová. Pokračovanie kurzov sa bude konať 13. a 27. júna. / Jednorazový vstup: 35 EUR / Permanentka (4 vstupy): 112 EUR / Prihlasovanie: info@makuki.sk

PIATOK / 17. máj / 18:30 / vernisáž / Galéria na treťom

Vernisáž výstavy: Ateliér 518 – Deň čo deň / Day by day

Kolektívna výstava študentiek a študentov Ateliéru 518 Pedagogickej fakulty UKF v Nitre pod vedením Ľubomíra Zabadala zachytáva každodenné opakujúce sa činnosti, ktoré tvoria osobný priestor súčasného mladého človeka, študenta. Každodennosť, ktorú žije deň čo deň; bublina jeho osobného sveta; konštruovaný priestor i banálne predmety; sen i dotyk reality zachytený v grafických a fotografických dielach. Trvanie výstavy do 1.6.2024 / Vstup: voľný.

PIATOK / 17. máj / 20:30 / koncert / Event space

SJU (SK) + Bobsan

Nové meno na slovenskej hudobnej scéne a hudba plná hravej a tanečnej elektroniky, farbených vizuálov, kostýmov a projekcií. SJU je indie alt pop projekt, ktorého zvuk sa spája s názvami ako su Talking Heads, Tom Tom Club ci Charlotte Adigery. Najčerstvejšie sa SJU, momentálne tvorené dvojicou Sju Smatanová a Ľuboslav Krajňák, objavilo v longliste na „Skladba roka“ a „Objav roka“ na udeľovaní cien Radio Head Music Awards 2023. Koncert je súčasťou turné jej živelného debutového albumu. O tanečnú afterparty sa postará slovenský producent a DJ Bobsan. / Vstup: 5 EUR predpredaj / 7 EUR na mieste. Lístky na www.goout.net

 

SOBOTA / 18. máj / 13:00 / workshop / Ateliér voľnej tvorby

Viacfarebný linoryt so Zuzanou Šebelovou

Obľúbenú grafickú techniku linorytu si tentokrát vyskúšame vo viacfarebnej tlači pod vedením skúsenej ilustrátorky Zuzany Šebelovej. Okrem techniky nás prevedie aj plánovaním a realizáciou finálneho návrhu vo viacerých farbách. Z workshopu si každý*á účastník*čka odnesie svoju vlastnú grafiku. V cene kurzu je materiál a malé občerstvenie. Kapacita: 10 miest / Vek: 14+ / Vstup: 20 EUR / 15 EUR študenti, seniori, ZŤP. / Lístky na www.goout.net

STREDA / 22. máj / 9:00 / film a diskusia / Event space

Filmový večer špeciál: AUTRE PORTE + Artist talk

Nezávislý improvizovaný film hereckej skupiny rozpráva príbeh malých úradníkov, ktorí si skrášľujú pracovné dni podávaním „podnetov na okres”. Film presiaknutý latentným humorom otvára mnohé témy, no najmä ľudskú záľubu v isté očakávanie toho, čo chceme, aby nastalo. Nadšenie, priateľstvá a autorskú výpoveď k tvorbe po premietaní filmu priblížia v diskusii samotní tvorcovia. Trvanie: 90 min. / Žáner: komédia / Vstup: 5 EUR / 4 EUR študenti, seniori, ZŤP.

 

ŠTVRTOK / 29. máj / 18:30 / prednáška / Event space

Petr Koubský: Umelá inteligencia – Čo by o nej mal vedieť každý

Viete, ako funguje umelá inteligencia a čo všetko od nej môžeme čakať? Český publicista Petr Koubský v prednáške s následnou diskusiou priblíži svet AI v širších súvislostiach, zhodnotí, kam sa môže vyvíjať a ako ovplyvní naše životy. Nástup umelej inteligencie je totiž zrovnateľný s obdobím, kedy sa zavádzala elektrina – veľa vecí bude inak, a to často spôsobom, ktorý je ťažké si vopred predstaviť. Môžeme a mali by sme však o nich premýšľať. / Vstup: 5 EUR / 4 EUR študenti, seniori, ZŤP.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Realizáciu podujatí podporila Nadácia Orange. Text a fotky: archív ARTA, Gabriel Kuchta. Viac informácií na produkcia@artapiestany.sk.

 

Zdroj: Tlačová správa ARTA