V Elektrárni zaznie súčasná opera v podaní špičkového ansámblu z Izraela

Záverečný koncert 15. ročníka medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos sa premiérovo uskutoční v Elektrárni Piešťany. V piatok 15. novembra tam zavítajú členovia izraelského Meitar Ensemble s icon-sonic operou Fuga Perpetua.

Audiovizuálne dielo izraelského skladateľa Yuvala Avitala stvárňuje nekonečný život na úteku. Reaguje tak na aktuálne spoločenské dianie vo svete. Nepoukazuje na hrôzy, ale sústreďuje sa na symboly, ktoré sú s útečenectvom spojené.

Autor spája videá z rozhovorov s utečencami a elektro-akustickú hudbu. Skladba sa člení na viacero úsekov so spomienkami utečencov na situáciu, či osobu.

Sugestívne reakcie protagonistov sú dopĺňané hudbou ansámblu, pričom hudobníci sú medzi dvoma premietacími plátnami a reagujúcou na jednotlivé témy veľmi citlivo.

V tomto diele počujme piesne utečencov, ktoré zaznievajú v ich rodnom jazyku. Cieľom skladateľa bolo ukázať svetu, že každý z nás má vytvorené citové väzby na isté prostredie a osoby, ktoré by sme mohli nazvať domovom.

Ak o domov prídeme, náš život je razom nestabilný, pociťujeme strach. Toto nové poňatie opernej koncepcie ako hudobno-dramatického diela zaznie na festivale v slovenskej premiére.

Opera Fuga Perpetua vznikla za podpory organizácie The UN Refugee Agency.

Meitar Ensemble (Izrael):

Hagar Shahal – flauta
Jonathan Hadas – basklarinet
Moshe Aharonov Sarouk – husle
Yoni Gotlibovitch – violončelo
Amit Dolberg – klavír, umelecký vedúci

Tychonas Michalidis zvuk
Michele Innocente video a svetlá

Meitar Ensemble sa etabloval ako popredný súbor virtuózov (Amit Dolberg klavír, Yoni Gotlibovitch violončelo, Moshe Aharonov viola, Jonathan Hadas basklarinet, Hagar Shahal flauta) špecializujúcich sa na súčasnú hudbu. Sídli v Tel Avive a vystupuje na najprestížnejších festivaloch po celom svete, vrátane ManiFeste (Paríž), Cervantino Festival (Guanajuato), Benátskeho bienále pre súčasnú hudbu, Purcell Room (Londýn), Radial System (Berlín), Brightonský festival, 92Y(NYC) a Heidelberger Früling Festival. Je rezidenčným ansámblom na Israel Conservatory of Music.

Počas posledných desiatich rokov odpremiéroval viac ako 200 diel. Pravidelne spolupracuje s renomovanými skladateľmi vrátane Philippa Lerouxa (rezidenčný skladateľ), Georga Friedricha Haasa, Philippa Hurela, Ivana Fedele, Fabiana Panisella, Marka Andreho, Matthiasa Pintschera, Chaya Czernowin.

15. ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos sa uskutoční od 8. – 15. novembra 2019 v rôznych koncertných sálach v Bratislave a premiérovo aj v Piešťanoch.

Po dvoch rokoch sa návštevníci opäť môžu tešiť na súčasnú hudbu od domácich a zahraničných skladateľov, ktorú si vypočujú na komorných a orchestrálnych koncertoch.

Vstupenky sú v predpredaji v sieti Ticketportal.

(Reklamný článok) Foto/Credit: Rolando Paolo Guerzoni