Štátny komorný orchester príde do Piešťan so sólistom Petrom Michalicom

Piešťanský festival pokračuje koncertom, na ktorom zaznejú diela Ludwiga van Beethovena, W. A. Mozarta aj Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. Štátny komorný orchester Žilina sa v piešťanskom Dome umenia predstaví so sólistom Petrom Michalicom v utorok 7. júla o 19.00 h.

Program:

Ladislav Kupkovič (1936): Koncert č. 5 D dur pre husle a orchester

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827): Romanca č. 1 G dur op. 40 pre husle a orchester

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791): Rondo C dur KV 373 pre husle a orchester

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847): Symfónia č. 4 A dur „Talianska“

Huslista Peter Michalica patrí k najvýznamnejším, medzinárodne renomovaným reprezentantom slovenského koncertného umenia. Laureát medzinárodných súťaží v Londýne a Bruseli a držiteľ viacerých cien a  čestných ocenení sa na recitálových a sólových vystúpeniach s orchestrom predstavil vo viac než tridsiatich krajinách štyroch kontinentov. Koncert je venovaný významnému životnému jubileu interpreta.

 

Štátny komorný orchester Žilina vznikol roku 1974 ako jediný orchester „mozartovského typu“ na Slovensku. Roku 1977 získal medzinárodné uznanie, keď sa stal festivalovým orchestrom Salzburger Festspiele. Zakrátko dostal pozvanie na Pražskú jar a potom nasledovali úspešné koncerty na mnohých festivaloch v celej Európe a zámorí.

Počas 40 sezón orchester uskutočnil vyše 2800 koncertov, z toho tretinu v zahraničí v 35 krajinách – vo väčšine európskych krajín, v Tunise, Turecku, Arménsku, Číne, štyrikrát v Japonsku, dvakrát v USA, dvakrát v Kanade a ako prvý slovenský orchester na juhoamerickom kontinente v Brazílii.

Nahral vyše 60 CD s hudbou od baroka až po súčasnosť pre vydavateľstvá v rôznych štátoch. Odohral vyše 300 slovenských skladieb, z toho polovicu premiérovo. 190-krát odznela v podaní ŠKO slovenská hudba na koncertoch v zahraničí, o. i. v Kanade, USA a Japonsku.

So ŠKO Žilina účinkoval celý rad popredných sólistov zo všetkých oblastí hudby. Už 10 rokov je ŠKO zapojený aj do veľkého medzinárodného projektu ONE (Orchestra Network for Europe), podporovaného Európskou komisiou.

Medzinárodne renomovaný dirigent Oliver Dohnányi, rodák z Trenčína, študoval na pražskej Akadémii múzických umení u V. Neumanna a A. Klímu a na Vysokej hudobnej škole vo Viedni u O. Suitnera. Získal laureátstvo na viacerých medzinárodných súťažiach. Ako prvý slovenský dirigent v histórii prebral roku 2011 Európsku cenu Gustava Mahlera a Zlatú Europeu, mimoriadne významné medzinárodné ocenenie Európskej únie umenia.

 

Vstupné: 10 eur

Text a foto: PR