Osudová výzva

Veľa z nás už isto aj niekoľko krát v živote stáli pred rôznymi rozhodnutiami. Sú to momenty, keď človek zväčša niečo stratí alebo niečo z jeho života jednoducho odíde a hľadáme cestu ako ďalej. Ja som pred pár rokmi bola v podobnej situácii kvôli strate zamestnania.

Priestory a rady nezamestnaných na úrade práce mi pripadali ako zlý sen. Po istej dobe som tam začala viac a viac od pracovníkov počúvať otázku, či nemám možnosť s niečím podnikať, že je možnosť získať dotácie a podobne. Ja, čo som celý život pracovala v oblasti administratívy a pracovala s ľuďmi, mám ísť podnikať? A s čím??? Ale začala ma táto otázka vnútorne prenasledovať a stále viac a viac ma nahlodávala.

Je pravda, že som mala rôzne záujmy a občas som si aj niečo „netradičné“ vyskúšala. Zhodou okolností jednou z takých najčerstvejších skúseností bola práca s hlinou, kedy mi známy doniesol balík keramickej hliny a sama som si z nej počas dlhých zimných večerov vyrobila prvé misky pre moje bonsaje, a čuduj sa svete, prišla od keramika pochvala za ich spracovanie. Už vtedy som si uvedomila, že niečo skryté vo mne je a tak padlo rozhodnutie: „Dám sa na výrobu keramiky.“

Celý ten kolotoč ohľadne rozbehu živnosti a remesla mám už dávno za sebou a musím povedať, že to vôbec nebolo ľahké, vtedy, ba ani teraz. Všetko som sa učila za pochodu systémom pokus-omyl a o to viac ma tešil každý úspešný výpal keramiky v mojej elektrickej peci. Prísť na tú jedinečnú chémiu, ktorá existuje medzi hlinou a glazúrou, zamedziť praskaniu, stekaniu a rôznym iným nežiadúcim efektom, to sa človek z kníh nenaučí, to si musí doslova cez krv a pot prežiť každý sám. Časom začali prichádzať prvé zaujímavé výrobky, s nimi prví zákazníci a mnohí sú nimi doteraz.

Mojim pôsobiskom sa stali prenajaté priestory na Roľníckom družstve v Moravanoch nad Váhom, kde pod názvom AteliérCASCADA mám malý ateliér a showroom hotových výrobkov.

V mojej tvorbe prevláda výroba bonsai misiek a misiek/kvetináčov pre pestovateľov kaktusov a sukulentov. Preferujem naturálne povrchy a vďaka rôznym technikám som sa ich naučila vytvárať. Avšak bonsai misky nie sú celoročným artiklom, takže u mňa nájdete aj niečo z dekoratívnej či úžitkovej keramiky.

Moja tvorba sa zakladá na originalite, podnety od zákazníkov a ich predstavy sa často stávajú mojimi výzvami a takto prichádzajú na svet rôzne práce. Či už sú to keramické obrazy, hodiny, dekoratívne predmety ako misky, mydelničky, vázy, ale aj vianočné ozdoby či náušnice. Moje výrobky nájdete na stránke www.ateliercascada.sk a po predošlom telefonickom dohovore na č. 0904 651 060 Vás veľmi rada i osobne uvítam vo svojom skromnom ateliéri a prevediem Vás mojou tvorbou.

Takže ak budete hľadať pre niekoho blízkeho originálny darček k sviatku alebo len tak pre radosť, rada Vám pre neho niečo jedinečné vyrobím. Pretože jedinečný a vzácni ľudia si zaslúžia jedinečné a individuálne navrhnuté veci.

Dnes viem, že to bol zásah osudu – keramika sa stala mojou neoddeliteľnou súčasťou a viem, že pri nej ostanem až do poslednej minúty svojich dní.

Iveta Mikešová-AteliérCASCADA

AtelierCASCADA_15 AtelierCASCADA_13 AtelierCASCADA_12 AtelierCASCADA_10 AtelierCASCADA_9 AtelierCASCADA_8 AtelierCASCADA_6 AtelierCASCADA_4 AtelierCASCADA_3 AtelierCASCADA_2 AtelierCASCADA_1 AtelierCASCADA_17