Milan Sládek osobne uvedie film o svojej životnej ceste v Dome umenia

Martin Šulík vo svojom novom autorskom dokumente zachytáva tvorivú i životnú cestu výnimočnej osobnosti slovenskej kultúry, míma Milana Sládka. Film, v ktorom vystupujú aj osobnosti ako Milan Lasica či Ľubomír Feldek, je svedectvom o individuálnom úsilí Milana Sládka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov. V predpremiére ho uvedú v piešťanskom Dome umenia vo štvrtok 1. októbra o 18.00 h.

Oficiálna premiéra filmu s názvom Milan Sládek sa uskutoční 8. októbra, ale fanúšikovia svetoznámeho míma sa s ním v piešťanskom Dome umenia stretnú už týždeň predtým. Dokument totiž príde Milan Sládek predstaviť osobne spolu s režisérom Martinom Šulíkom.

Milan Sládek stál na začiatku 60-tych rokov pri zrode modernej slovenskej pantomímy. Nadväzoval na tvorbu francúzskych mímov Jeana-Gasparda Deburau, Jean-Louis Barraulta či Marcela Marceau, ale veľmi rýchlo si vypracoval vlastný divadelný jazyk. Jeho predstavenia Hrča, Únos do ticha, Starinár objavili pre naše publikum novú divadelnú formu, ovplyvnili nielen našich, ale aj európskych divadelníkov.

Po vstupe sovietskych vojsk v roku 1968 Milan Sládek emigroval do Nemecka. So svojimi predstaveniami precestoval celý svet, založil divadlo pantomímy Kefka i medzinárodný divadelný festival Kaukliar.

Dnes žije a pracuje v Kolíne nad Rýnom a napriek tomu, že má viac ako osemdesiat rokov, stále hrá svoje predstavenia. Film je bohatý na archívne materiály, fotografie, záznamy predstavení i výpovede umelcových spolupracovníkov.

Je svedectvom nielen o individuálnom úsilí Milana Sládka, ale aj o osudoch celej generácie slovenských divadelníkov.


Vstupné:  5,- € / predaj vstupeniek v pokladni Domu umenia

Scenár a réžia: Martin Šulík

Hudba: Nikolaj Nikitin, Ľuboš Šrámek

Kamera: Richard Krivda

Strih:Marek Šulík

Účinkujú: Milan Sládek, Milan Lasica, Jana Pogorielová, Eva Mária Chalupová, Ľubomír Feldek, Ladislava Petišková, Vladimír Štefko, Helmut Scheier, Frank Meyer, Franz Bodo Gerono, Laurenz Leky, JochenFassbender, František Mikloško, Ľubomír Piktor, Katarína Aulitisová, Beáta Hileková, Peter Tabaček, Milada Synková, Ján Kocman

Dokumentárny, SR 2020, originálna verzia, 92 min., MP-12

(Reklamný článok)