Kto som a prečo idem do toho

Volám sa Lucia Drábiková. Mám 40 rokov, som vydatá, s manželom Marekom a troma deťmi žijeme v Piešťanoch. Pracujem v oblasti medzinárodného obchodu ako analytička. Vyštudovala som psychológiu na FIFUK v Bratislave, doktoranské štúdium zo Sociálnej psychológie som absolvovala na Trnavskej univerzite. Pracovala som v oblasti poradenstva, vzdelávania, médií, v sociálnej oblasti. Rada fotografujem, píšem články, blogujem, chodím do prírody.

Keď som bola na prijímacom pohovore u trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka, u ktorého som neskôr pracovala 15 mesiacov ako jeho hovorkyňa, oslovilo ma, aký dôraz kládol na otvorenosť a transparentnosť. To bolo presne to, čo som vždy považovala a stále považujem za dôležité. Tak v Cirkvi, ako aj v politike. Tým, že Trnavský samosprávny kraj skončil ako predposledný z hľadiska transparentnosti v prieskume Transparency International, to získava ešte väčšiu dôležitosť.

Možno piešťanské letisko nie je to, čo trápi väčšinu obyvateľov Trnavského kraja a možno si myslíme, že je príliš nákladné. Kauza plánov na jeho likvidáciu, ktorá zdá sa, nekončí ani tesne pred voľbami, však ukazuje na niečo iné. Na zlý systém a chýbajúcu kontrolu spravovania verejných financií. Ľudia chrapúňmi boli, sú, aj budú. Vždy sa vyskytnú takí, ktorí si nájdu kľučky v paragrafoch a nájdu cestičky na to, ako získať čo najviac vo svoj prospech. To sú verejné zákazky šité na mieru konkrétnym kamošom, rôzne neziskovky s čudným pozadím a praktikami, grantami živené projekty, ktoré pomáhajú iba vlastným tvorcom. Letisko je príkladom ešte drzejšieho prístupu. Aj preto je potrebná zmena, aby sa zabehané spôsoby podarilo odstrániť a župa investovala efektívne. Nie do vydávania propagačných novín, ale napríklad do zdravotníctva, školstva, sociálneho systému, opráv ciest a turistického ruchu. Posledné roky sme akosi zabudli na stredné poschodie politiky. Mnoho káuz vybuchovalo na národnej úrovni, v komunálnej politike sa tiež diali rôzne veci, ale bežný človek rieši najmä vlastný život, rodinu a politikou sa zaoberá, až keď ho nejako naštve.

A kauza letisko bola takým motorom. I pre mňa, hoci som v minulosti pracovala na regionálnej úrovni a do istej miery som si bola vedomá možností a kompetencií VÚC, dlho sa ma to nejako netýkalo, hoci voliť som chodila v každých voľbách. Letisko mi otvorilo oči a podobne ako mnoho mojich známych a kamarátov som si uvedomila, že to nesmieme nechať tak.

Idem do toho. Som presvedčením kresťanský konzervatívec, kandidujem za OĽANO preto, že osobne poznám mnohých poslancov NRSR a ich prácu a dostala som od nich ponuku kandidovať. Kandidujem s číslom 9. Ako kandidáta na župana podporujem Jozefa Viskupiča, pretože má jasnú víziu, ktorej dôležitou súčasťou sú transparentnosť v narábaní s verejnými zdrojmi a spolupráca s mestami a obcami.

Chcem povzbudiť k tomu, aby ste išli voliť 4. novembra. Voľte ľudí, ktorých osobne poznáte, alebo ich oslovte, nebojte sa ich opýtať na ich ciele a možnosti, nakoľko sú zorientovaní a prípadne na to, ako pracovali v zastupiteľstve doteraz, pokiaľ už boli poslancami vo VÚC. Som si istá, že náš kraj zmenu potrebuje. Verím, že tú zmenu v dobrom môžeme priniesť. Viac informácií o našom programe a ďalších kandidátoch nájdete na www.trnavskyzupan.sk.

Lucia Drábiková

Viac info o mne a moje články nájdete:

FB stránka: https://www.facebook.com/LuciaDrabikovaOLANO.TTSK/

http://www.pnky.sk/blogy/lucia-drabikova/

bezhranicna.sk, cestaplus.sk, zastolom.sk

(Reklamný článok. Objednávateľ: Jozef Viskupič, Hlboká 15, 917 01 Trnava. Dodávateľ: Martin Palkovič, Mateja Bela 21, 921 01 Piešťany.)