Kontrabasový junior Robert Ragan sa predstaví v Elektrárni

Predstaviteľ mladej slovenskej jazzovej generácie – kontrabasista Róbert Ragan ml. sa popri hre na kontrabas venuje aj vlastnej autorskej tvorbe.

Pre jej koncertné predstavenie zostavil vlastný hudobný projekt, do ktorého pozval dvoch popredných slovenských jazzových hudobníkov: Klaudia Kováča na klavír a Petra Solárika na bicie.

Táto zostava predstaví v sobotu 28. apríla o 19.30 h v Elektrárni Piešťany autorské kompozície aj moderné jazzové aranžmány. Vstupenky v cene 5 eur sú dostupné cez Ticketportal.

Róbert Ragan ml. odmalička vyrastal obklopený hudbou. Hoci ho jeho otec, jazzový kontrabasista, najprv viedol k hre na husle, Roba zaujala basgitara. Zakrátko si našiel cestu aj ku kontrabasu a od roku 2007 sa teda venuje hre na tieto dva nástroje.

Popri svojom otcovi a Klaudiovi Kováčovi, ktorí ho bezprostredne formovali, má Róbert ďalšie muzikantské vzory. Patria medzi nich najmä Jaco Pastorius, Brad Mehldau, Miles Davis, John Coltrane, Robert Glasper.

V roku 2008 Róbert spolu s Kvartetom Martina Uhereka získal druhé miesto na 1st Tarnow International Jazz Contest v Poľsku, v decembri toho istého roku sa stali laureátmi celoslovenskej súťaže Nové tváre slovenského jazzu, kde Róbert získal cenu za najlepší inštrumentálny výkon. V ďalších rokoch nasledovalo účinkovanie v kvartete gitaristu Ľuboša Brtáňa a skupine trubkára Lukáša Oravca.

S týmito, ale aj ďalšími skupinami vystúpil na popredných festivaloch a pódiách na Slovensku i v zahraničí.

(Reklamný článok/Elektrárňa Piešťany)