Jednofázové kvasenie zažijete v klube ŽiWell

Stálica slovenskej folkovej scény príde oživiť predvianočnú náladu do Piešťan. Jednofázové kvasenie zahrá 8. decembra v klube ŽiWell. Začiatok koncertu je o 19.00 h

Skupina Jednofázové kvasenie pôsobí na folkovej / folkrockovej scéne od polovice osemdesiatych rokov. Vznikla z členov niekdajšieho pesničkárskeho združenia Slnovrat a tvorí ju trojica Dušan Valúch (spev, gitara), Miloš Janoušek (spev, gitara) a Karol Svozil (klarinet, flauty).

Skupina Jednofázové kvasenie síce vychádza z folkrocku, ale jej hudbu charakterizuje monografia Folk na Slovensku (Hudobné centrum 2006) takto: „Repertoár skupiny tvorí bezvýhradne vlastná autorská tvorba Dušana Valúcha a Miloša Janouška, doplnená pesničkami z repertoáru niekdajších spoluhráčov zo združenia Slnovrat.

Základom štýlu je folk, resp. v posledných rokoch folkrock, ale v tvorbe Jednofázového kvasenia sa
prelínajú aj ďalšie vplyvy ako napr. džez, ľudovka, country, vážna hudba, renesančná hudba, ethno/world music a pod.

Dôležitou zložkou sú texty, ktoré vychádzajú z hovorového jazyka a mestského prostredia,
poznávacím znakom je všadeprítomný humor a nadhľad.

Jednofázové kvasenie v podstate tvorí základná trojica Valúch-Janoušek-Svozil, ale na platniach i na koncertoch spolupracujú s viacerými stabilnými spoluhráčmi, ako sú napríklad legenda slovenského rocku Fedor Frešo (basgitara), huslista Milan Tedla (ex-Komorný orchester Bohdana Warchala, Capella Istropolitana), hráč na klávesy Peter Koreň (ex-Blues Five, Meditating Four a Roots Band), Tomáš Kukliš (exSinker), Ľuboš Kukliš (Diego) a ďalší špičkoví hudobníci.

Skupina Jednofázové kvasenie doteraz vydala šesť samostatných albumov, podieľala sa aj na viacerých
sampleroch. Za dvojCD Bezfázový stav bola skupina nominovaná na cenu Radio_Head Award 2012.

Doteraz posledný album, Rybí menuet, skupina vydala v októbri 2016.

(Reklamný článok)