Folklórny súbor Vranovčan predstaví svoj Čierno-biely svet

Tanečné divadlo odkrýva čierno-biele videnie sveta v niekoľkých podobách, ideovo viazané na silné emócie. Predstavenie, ktorému už tlieskali v Toronte i Dubline, môžu piešťanskí diváci zažiť 15. októbra o 19.00 h v Dome umenia.

Predstavenie Čierno-biely svet pripravili jeho tvorcovia pri príležitosti 45. výročia založenia súboru a jeho premiéra uzrela svetlo sveta v októbri 2013. Naštudovanie celistvého diela trvalo členom FS Vranovčan tri roky. Projekt je spomedzi amatérskych folklórnych súborov jedinečne spracovaný. Za sebou má 31 repríz a okrem Slovenska sa Vranovčan s ním predstavil v kanadskom Toronte i v írskom Dubline.

Hlavnou ideou tanečného divadla je ukázať tanečné, spevácke a hudobné tradície majoritnej a minoritnej spoločnosti, v tomto prípade motivovanej rómskym etnikom. Predstavením ponúkame širší pohľad na svet okolo nás, ktorý vychádza z duálneho princípu – deň a noc, svetlo a tma, dobro a zlo, radosť a smútok, pohreb a svadba.

A práve na týchto pilieroch vznikol príbeh mladej „gadžovky“ a Róma. Obidvaja sa do seba zaľúbia a ich láska je nakoniec spečatená sobášom v osade so všetkými, už dnes zabudnutými zvykmi a obradmi.

V predstavení sa objavuje autentický tanečný, hudobný a spevácky materiál z archívnych nahrávok z 50. až 80. rokov, či terénnych výskumov v osadách v Zámutove, Petrovanoch, Sečovskej Polianke, Bardejove, Raslaviciach a v ďalších obciach, priamo od nositeľov ľudových tradícií.

(Reklamný článok)