Film s Emíliou Vášáryovou ocenili v Toronte

Slovenský film Eva Nová v hlavnej úlohe s Emíliou Vášáryovou si z prestížneho medzinárodného festivalu v Toronte, na ktorom mal premiéru , odnáša Cenu filmovej kritiky FIPRESCI. Eva Nová je prvým hraným filmom režiséra Marka Škopa a o cenu bojoval spolu s ďalšími tridsiatimi titulmi.

Digitálne kino Domu umenia premietne tento film v deň jeho slovenskej premiéry v rámci festivalu Piešťanské rendezvous vo štvrtok 19. novembra o 19.00 h. 

Eva je abstinujúca alkoholička, ale pred rokmi bola známou herečkou. Teraz sa chce vrátiť do života, ktorý mala kedysi. Dá sa to ešte? Silný príbeh a skvelé herecké výkony, ktoré ponúka divákom Marko Škop vo svojom hranom debute, zaradili v Toronte do sekcie Discovery (Objav). Hlavnú cenu tejto sekcie udeľujú filmoví kritici z FIPRESCI.

„Vnímam to ako poctu pre celý tím ľudí, ktorí sa podieľali na tvorbe filmu,“ hovorí režisér Marko Škop. „Na prvom mieste moje poďakovanie patrí Emílii Vášáryovej, jej hlavnému hereckému partnerovi Milanovi Ondríkovi a všetkým ďalším hercom. Film by nevznikol bez kľúčových spolupracovníkov Jána Meliša, Františka Krähenbiela a Zuzany Liovej. Cenu si veľmi vážime, pritiahne pre Evu Novú väčšiu pozornosť a veríme, že aj divákov do slovenských kín, kam vstupujeme v novembri.“

Režisér Marko Škop je autorom dokumentárneho filmu Iné svety (2006), ktorý získal Cenu divákov a Zvláštne uznanie poroty na MFF Karlove Vary, Holubicu za Talent na festivale dokumentárnych filmov DokLeipzig a Slnko v sieti za Najlepší dokumentárny film.

Na konte má aj snímku Osadné (2009), ktorá sa dostala do výberu na IDFA Amsterdam, získala nomináciu na Griersonovu cenu na BFI London FF a odniesla si Cenu pre najlepší dokument na MFF Karlove Vary.

Jeho hraný debut Eva Nová vznikol v slovensko-českej koprodukcii, nakrúcalo sa v okolí Sabinova a v Bratislave. Popri Emílií Vášáryovej a Milanovi Ondríkovi sa vo filme predstavia aj Anikó Vargová, Žofia Martišová, Dušan Jamrich či Ľubo Gregor.

Do slovenských kín prinesie ASFK tento film 19. novembra. V piešťanskom Dome umenia ho premietajú v ten istý deň o 19.00 h.

Text a foto: Tlačová správa distribútora

Inzercia