Film o Vile Tugendhat v Dome umenia v deň slovenskej premiéry

Film režiséra JuliusaŠevčíka Sklenená izba, natočený podľa slávneho románu britského spisovateľa Simona Mawera, uvedie Dom umenia vo štvrtok 14. marca o 18.00 h.

V hlavných úlohách sa objaví unikátne medzinárodné obsadenie ako Carice van Houten, Hanna Alström alebo Claes Bang, Alexandra Borbély, Roland Møller, Karel Roden, Martin Hofmann, Karel Dobrý, Zuzana Fialová alebo Vladimír Polívka.

V slovenských kinách budú mať diváci možnosť vidieť film v originálnej anglickej verzii so slovenskými titulkami, ale aj s českým dabingom. Piešťanský Dom umenia premietne originálnu verziu.

Sklenená izba patrí v rámci domácej produkcie k titulom s najatraktívnejším medzinárodným hereckým obsadením. Rokovania s hercami trvali viac ako dva roky. Ako s prvou sa podarilo dohodnúť s Carice van Houten – hviezdou celosvetového seriálového hitu Hra o tróny, v ktorom si zahrala Červenú kňažku.

„Stretnutiu s Carice pomohla šťastná náhoda, keď som sa na festivale v Cannes stretol s kamarátom, ktorý práve získal novú manažérku a tá zastupovala aj Carice van Houten. Poslali sme jej scenár a s Carice sme boli v kontakte cez Skype, pretože v tej dobe bola vo vysokom stupni tehotenstva,“ spomína producent Rudolf Biermann. „Vedel som, že Carice bude pre rolu Hany ako vekovo, tak i herecky ideálna,“ hovorí producent.

Film sa nakrúcal v minulom roku celkovo 33 dní a to nielen vo vile Tugendhat, ale aj na ďalších miestach v Brne, v Prahe, Plzni, na zámku a v zámockom parku Lednice alebo na Chateau Kotěra.

Pri nakrúcaní vo vile Tugendhat sa museli dodržiavať všetky prísne opatrenia, aby nebola pamiatka UNESCO poškodená. Filmári museli na podlahu Sklenenej izby vily položiť nové farebné identické linoleum, aby sa pôvodné nepoškodilo, boli tiež postavené falošné priečky.

Aj napriek tomu musel celý štáb počas obdobia nakrúcania nosiť návleky na obuv. Každý člen štábu bol označený páskou a celý objekt strážila ochranka.

Vo vile sa, samozrejme, nesmelo ani jesť ani piť a pohybovať sa muselo s najväčšou opatrnosťou. Nikto sa napríklad nesmel opierať o steny, aby sa nepoškodili.

Na natáčanie scén z 30. rokov bol z 90% použitý pôvodný nábytok vily Tugendhat. Do scén z vojny a 60. rokov bol dovezený nábytok zodpovedajúci obdobiu deja.

V jednej z kľúčových scén je vo vile Tugendhat rozbité okno. Scéna sa nakrúcala tak, že pôvodné okno bolo vďaka dômyselnému mechanizmu vily zasunuté a na jeho miesto bol nainštalovaný falošný okenný rám, ktorého sklo sa rozbije.

Samozrejme, dokonalému efektu ešte pomáha postprodukčné štúdio Magic Lab, kde vznikajú filmové triky.

Román Simona Mawera Sklenená izba sa stal svetovým bestsellerom, bol preložený do niekoľkýchjazykov a bol nominovaný na prestížne literárne ocenenie The Man Booker Prize.

(Reklamný článok)