Dom umenia pripravuje priame prenosy z Metropolitnej opery New York

Piešťanský Dom umenia sa pripojil k hŕstke českých a slovenských inštitúcií, ktoré dokážu sprostredkovať špičkové operné umenie v reálnom čase. Na sezónu 2016-2017 je pripravených 10 predstavení, ktoré sa budú konať vždy v sobotu večer. Prvé z nich – Tristan a Izolda od Richarda Wagnera je naplánované na 8. októbra.

Moderné technológie prenesú diváka v reálnom čase do jednej z najdôležitejších operných scén na svete. Priamy prenos predstavenia v HD kvalite a s priestorovým zvukom je zárukou neopakovateľného zážitku.

Na koprodukcii veľkolepej inscenácie Tristan a Izolda sa podieľali festival v Baden-Badene, varšavský Teatr Wielki – Opera narodowa a čínske Národné centrum múzických umení v Pekingu.

V hlavných úlohách sa predstavia Nina Stemme, ktorá v úlohe Izoldy zažiarila v mnohých operných domoch po celom svete. Tristana stvárni popredný austrálsky tenorista Stuart Skelton, ktorý Metropolitnej opere New York spieval Siegmunda v roku 2013. Sir Simon Rattle bude prvý raz dirigovať v živom prenose do celého sveta.

Divákov priameho HD prenosu určite zaujme snímanie filmovým spôsobom. Oko kamery sa dostane veľmi blízko k samotnému dianiu a milovníci opery si tak vychutnajú detailné zábery, ktoré by inak nevideli.

Dom umenia uvedie aj priame prenosy z opier 22. októbra – Don Giovanni (Wolfgang Amadeus Mozart), 10. decembra – Láska zďaleka (Kaija Saariaho), 7. januára – Nabucco (Giuseppe Verdi), 21. januára – Romeo a Júlia (Charles François Gounod), 25. februrára – Rusalka (Antonín Dvořák), 11. marca – La traviata (Giuseppe Verdi), 25. marca – Idomeneo (Wolfgang Amadeus Mozart), 22. apríla – Eugen Onegin (Peter Iľjič Čajkovskij, 13. mája – Gavalier s ružou (Richard Strauss).

(Reklamný článok)