17.05.2015 # 11:34 # 11:34

Co sa stane, ked ženy odmítnú chuapom sex?

To je podtitul komédie Lýsistrata – Vzbura žen, s ktorou sa v piešťanskom Dome umenia predstaví Záhorácke divadlo. Klasickú hru v aktuálnom podaní si môžete pozrieť v stredu 20. mája o 19.30 h.

Známu Aristofanovu antickú komédiu Lýsistrata, upravil do záhoráčtiny osvedčený autor  Jozef Moravčík Jakubovec.

Staroveký grécky komédiograf  Aristofanes (445 – 388 p. n. l.)  sa nechal inšpirovať vojnou, ktorá celé veky sužovala Grécko.  Tento titul je v súčasnosti aktuálny hlavne pre celosvetový vojnový stav. Vojna sa vedie na všetkých úrovniach. Nielen militarismus, ale aj rôzne ideológie sú vojnou o naše mysle a duše.

Lýsistrata v preklade – žena čo rozpúšťa vojsko,  je hlavnou hrdinkou hry.  Aténske a Spartské ženy sa spoja pod vedením Lýsistraty a opevnia sa na Akropole. Ich hlavnou zbraňou je, že odmietnu mužom sex a ich cieľom je dosiahnuť, aby muži nepremrhali svoj život neustálymi bojmi, ale vrátili sa domov k svojim rodinám.

Dá sa povedať, že ide o prvú feministickú hru v dejinách. Zdá sa, že Aristofanes chápal vtedajšie nízke postavenie žien v gréckej spoločnosti a predbehol tak  dobu o 2 400 rokov.

Súčasná feministická ideológia sa objavila len v minulom storočí a zahrnuje filozofické a sociálno-politické teórie o politickej, ekonomickej a sociálnej rovnosti žien s mužmi. Feminizmus chce svet, v ktorom ženy majú dostatok informácií a možností, aby mohli rozhodovať o svojom živote. Chce, aby ženy a dievčatá mali pocit, že na ich názoroch, hodnotách a snoch záleží.

Inscenácia je veľkoformátová, tak ako doterajšie  hry Záhoráckeho divadla. Vtipná scéna je inšpirovaná antickými pamiatkami s odkazom na náš súčasný nekultúrny prístup k nim. Záhorácki herci naživo spievajú a tancujú a aj keď sa v tomto nevyrovnajú profesionálom, nahrádzajú to oduševneným prejavom.

Napriek ľudovej vulgárnosti, ktorá vychádza z toho, že hra bola napísaná v predkresťanskom období, nechýba jej základný etický princíp – boj o život v mieri.

Tí ktorí sa však boja záhoráckych šťavnatých slovíčok nech radšej zostanú doma.

Text a foto: zahorackedivadlo.sk

X