Atmosféra Tisíc a jednej noci

Piešťanec Martin si z prvej cesty po Maroku priniesol okrem množstva zážitkov aj svoju prvú orientálnu lampu. Fascinujúca hra svetla a tieňa ho zaujala natoľko, že po každej nasledujúcej ceste sa vrátil s ďalšími. Dnes ich spolu s inými ručnými výrobkami ponúka v obchodíku Maroko Dekor na piešťanskej pešej zóne, ktorý dýcha atmosférou Orientu.

„Vážim si produkty ručnej práce, ktorá je v súčasnosti u nás veľmi podceňovaná. Maroko ako štát podporuje tradičnú výrobu, čo mi u nás chýba a v tomto by sme sa mohli od tejto severoafrickej krajiny veľa učiť,“ odpovedá cestovateľ a teraz aj majiteľov obchodov Maroko Dekor ľuďom, ktorí sa ho pýtajú, prečo sa nevenuje šíreniu domácich výrobkov.

Každý, kto vstúpi do jeho predajne na Winterovej ulici v Piešťanoch, sa náhle ocitne v malom kráľovstve exotických dekorácií, vôní a farieb. Vďaka originálnemu sortimentu pripomína tento priestor typický marocký súk – bazár, ktorý je srdcom každého mestečka.

Marocké ľudové umenie ovplyvnené rôznymi kultúrami pretrváva už stáročia. Remeselníci sa tam venujú výrobe špecifických produktov po celé generácie a svoje skúsenosti odovzdávajú z pokolenia na pokolenie. Rozmanitosť ich produktov je úžasná – od lámp, cez kožené veci až po ručne vyrezávaný nábytok.

Pestré kultúrne vplyvy sa odzrkadľujú na vzoroch, ktorými sú jednotlivé produkty zdobené. „Berberi cestovali po celom svete a odvšadiaľ niečo priniesli. Ich tradičná produkcia nie je preto orientovaná na islam, ale ide o spleť odkazov na rôzne kultúry aj náboženstvá,“ vysvetľuje Martin.

Lampy zložené z farebných sklíčok, tienidlá s precíznymi vzormi, prírodné materiály a farby vytvárajú atmosféru ako z rozprávok Tisíc a jednej noci. Napriek tomu, že ide o produkty starobylých profesií, hodia sa aj do moderných interiérov. Remeselná kvalita je totiž nadčasová.

(Reklamný článok)