Ako sa zmenili oslavy Vianoc v priebehu posledných desaťročí?

Vianočné zvyky sa snažíme zachovávať už po celé generácie. Ako sa zmenilo naše nákupné správanie a dodržiavanie tradícií za posledných rokov?

S príchodom Vianoc sú mnohí z nás čoraz viac vyčerpaní. Naháňame sa za darčekmi, dokonalou výzdobou a ligotavou čistotou našich domácností. Časy, keď sme niekoľko hodín stáli v rade na banány a mandarínky sú preč, dnes dokážeme na štedrovečerný stôl zohnať čokoľvek, na čo máme chuť. A to buď osobne, alebo prostredníctvom on-line nákupov, ktoré k nám na Slovensko priniesol reťazec Tesco. Práve digitalizácia nám priniesla nové možnosti, ktoré boli v minulosti nemysliteľné. Nákup cez internet, sledovanie Tesco letákov on-line či nakúpiť všetok tovar pod jednou strechou, to sú možnosti, o ktorých sme v roku 1989 mohli len snívať. Nehovoriac o otváracích hodinách, ktoré sú k spotrebiteľom ústretové a ponúkajú mu možnosť nakúpiť aj v skorú rannú, alebo neskorú večernú hodinu.

Z prieskumu spoločnosti Tesco na reprezentatívnej vzorke viac ako 1000 zákazníkov vyplynulo, že podobne ako v minulosti, aj dnes k vianočnej výzdobe patrí stromček. Kým v roku 1989 malo 70 % ľudí doma živý stromček, dnes až 70 % uvádza, že má doma umelý. Výzdoba podlieha módnym trendom, ktoré určujú najmä farbu ozdôb. Teraz už však na stromčeky nezvykneme vešať salónky a čokoládové kolekcie, ako to bolo kedysi. Zo zahraničia k nám prenikla výzdoba našich príbytkov zvonku, a tak nám balkóny a priečelia domov často osvetľujú farebné vianočné svetielka. K Ježiškovi a ruskému Dedovi Mrázovi za ten čas pribudol Santa Claus. Až pre 83 % zákazníkov Tesca je výzdoba podstatnou súčasťou Vianoc.

Podobne ako pred 30 rokmi, aj dnes sú rodinné návštevy cez Vianoce populárne. Obľubuje ich 72 % opýtaných. Dnes však až 80 % respondentov uvádza, že počas tohto sviatočného obdobia sa chystajú odpočívať a leňošiť. Rovnako 80 % uvádza, že počas Vianoc s obľubou pozerajú rozprávky.

Vianoce sú u nás ovplyvňované veľkou mierou západom. Kým kedysi sme u nás sledovali počas vianočných sviatkov len rozprávky ako Mrázik či Tri oriešky pre popolušku, teraz sa veľkej popularite teší Sám doma či Grinch. Na druhej strane, čo sa týka pesničiek, najobľúbenejšou je stále tradičná Tichá noc.

Ak vás zaujímajú štatistiky, na infografike si môžete pozrieť niekoľko zaujímavých vianočných faktov z celého sveta.

(Reklamný článok)