Karel Bubík – lovec pohyblivých obrazov z rôznych kútov sveta

„Robím čo ma baví,“ hovorí filmár a cestovateľ Karel Bulík, ktorý v septembri oslávil svoje 80. narodeniny. Svoj najnovší film zo Srí Lanky premietne v klube AkSen vo štvrtok 3. novembra o 17.00 h.

Prečítajte si portrét Karla Bubíka, ktorý spracovala Jarmila Staneková z klubu AkSen:

Fotografovaniu som sa začal venovať už na základnej škole. V škole náš učiteľ viedol fotokrúžok. Neskôr som dokonca uvažoval stať sa fotografom, lebo môj ujo bol profesionálnym fotografom, ku ktorému som cez prázdniny rád chodieval pomáhať pri práci v tmavej komore. Leštil som a orezával fotky.

Vtedy si každý fotograf sám pripravoval vývojky a ustaľovače, takže tmavá komora bola malé chemické laboratórium. Za tie roky môjho života sa toho veľmi zmenilo v oblasti fotografie, že sa ani veriť nechce, koľko to bolo roboty, kým sa obrázok dostal na papier.

Nakoniec mi môj životný osud pripravil iné povolanie a tak mi fotografovanie ostalo ako hobby. Keď som mal vlastný dom, tak jeho súčasťou bola aj tmavá komora, kde som trávil svoje voľné chvíľky. Z tých čias sú tisícky čiernobielych fotografii a stovky farebných diapozitívov.

Okrem fotenia som mal stále chuť zaznamenávať pohyblivý obraz. Amatérske kamery, vtedy na čiernobiely obraz ma akosi neoslovili. Až časom, keď sa objavili na trhu digitálne kamery, som si začal spĺňať svoju túžbu.

Avšak natočiť niečo bola jedna vec, ale aby sa to dalo pozerať, bolo to treba upraviť, ozvučiť. Zo začiatku som si robil strih manuálne na strihovom pulte čo bolo namáhavé a zdĺhavé. Preto som časom prešiel na prácu s počítačom kde boli strihové programy na úpravu videa. Vývoj techniky ide veľkým tempom dopredu, tak sa bolo treba učiť stále novým veciam.

Zameral som sa prevažne na dokumentárne videá z ciest, lebo cestovanie a poznávanie hlavne exotických krajín, bolo moje ďalšie veľké hobby. Precestoval som dosť zaujímavých krajín, no ešte veľa toho čo by som chcel, zostane len mojou nesplnenou túžbou. Okrem Európy som cestoval po Ázii, Severnej aj Južnej Amerike, v Afrike som navštívil celkom deväť štátov, z toho niektoré dvakrát.

Afrika ma priťahovala od čias cestovateľov Žigmunda a Hanzelky. Pravú Afriku som zažil v Etiópii medzi domorodými kmeňmi ktoré žijú ešte prírodným spôsobom života.

Okrem zachytávania obrazov rôznych krajín sveta, ma teší natáčanie záberov z prírody. Pestrý svet fauny aj flóry ponúka nepreberné množstvo zaujímavých záberov a situácií. Zaznamenávam aj rôzne udalosti z nášho mesta, akcie z činnosti spolkov, spoločenské udalosti.

Pre AkSen natáčam od jeho založenia, narátal som desať titulov DVD filmov. Mám český pôvod a tak som aj členom Českého spolku, pre ktorý natáčam dokumenty z výletov. So svojou prácou som sa zúčastnil 9x súťaže Eurotour Piešťany s celkom dvadsiatimi titulmi DVD. Získal som päť cien diváka a jednu cenu primátora.

Som rád, keď sa moja práca niekomu páči a že sa môžem prezentovať a to čo som vytvoril neleží niekde v trezoroch. Mám „spústu“ natočeného materiálu ešte nespracovaného, no ťažko povedať či sa mi to vôbec niekedy podarí dokončiť.

karel-bubuk

Karel Bubík sa narodil v Bystrici na Tešínskem Slezsku, kúsok od poľskej aj od slovenskej hranice. V Piešťanoch žije už 25 rokov a cíti sa tu doma. Je vášnivý fotograf a kameraman. Na svojich potulkách svetom zachytil množstvo zaujímavých snímok. Vždy ochotne a rád premieta svoje filmy a rozpráva o svojich zážitkoch z ciest. Za rok spracuje aj 25 DVD nahrávok dokumentov. V septembri 2016 oslávil životné jubileum – 80 rokov.


Cejlón – Srí lanka – ostrov v Indickom oceáne – vo štvrtok 3.11.2016 o 17.00 h

50 min. dokumentárny film z ciest Karla Bubíka po ostrove Cejlón si môžete prísť pozrieť do priestorov AkSen na Teplickej 58 v Piešťanoch. Cejlón svojim tvarom pripomína kvapku vody, je to ostrov kokosových paliem, slonov, opíc. Má veľa historických stavieb, jazerá s lotosovými kvetmi. Bol zasiahnutý zunami na juhu ale už je opäť vybudovaný.


Text: Jarmila Staneková Foto: Archív K. B.