Začal sa Festival letectva, najväčším lákadlom je nočná šou

Festival letectva sa koná na piešťanskom letisku iba druhýkrát, naposledy si toto podujatie návštevníci užili v roku 2019, potom sa nekonalo kvôli pandémii. Organizátori tentoraz počas troch dní očakávajú približne 50-tisíc návštevníkov. Stovky z nich prišli už v piatok 6. mája, láka ich najmä nočná šou. Ide o slovenskú premiéru akrobatických letov so svetelnými a pyrotechnickými efektmi.

Hlavný program je naplánovaný na sobotu, kedy sa uskutoční uvítací ceremoniál za účasti premiéra Eduarda Hegera a ďalších predstaviteľov vlády. Podujatie má aj spomienkový charakter. Časť programu je venovaná 103. výročiu úmrtia Milana Rastislava Štefánika i oslavám konca druhej svetovej vojny a Dňa Európy.

Práve v sobotu 7. mája sa na Bradle koná celoslovenská spomienková slávnosť, ktorej súčasťou je každoročne aj prelet nadzvukových lietadiel. Tie sa v tento deň krátko po 15.00 h predstavia aj na piešťanskej oblohe.

Príležitostí vidieť stroje Vzdušných síl SR a Letky Ministerstva vnútra SR budú mať návštevníci Festivalu letectva samozrejme viac. Podujatie však prilákalo aj množstvo letcov zo zahraničia. Svoje zastúpenie budú mať v Piešťanoch akrobati zo Škandinávie, Maďarska, Poľska, Českej republiky a Litvy.

Profesionálne vystúpenia predvedú aj parašutisti, paraglidisti a nebudú chýbať ani vrtuľníky, dronová či balónová šou.

Text a foto: Martin Palkovič