Synagógu vo Vrbovom chce mesto kúpiť

Samospráva doteraz nemohla žiadať na opravu pamiatky eurofondy, pretože jej patrí iba polovica. Poslanci však súhlasili s odkúpením druhej časti synagógy od súkromných vlastníkov. Mesto Vrbové má za ňu zaplatiť 32-tisíc eur.

Architektonická pamiatka  postavená v historizujúcom maurskom slohu v roku 1883 chátrala celé desaťročia. Nachádza sa v centre mesta a radnica ju rada opravila.

To bude možné až po vysporiadaní vlastníckych vzťahov. Doteraz do nej investovať nemohla. Jaj polovica totiž patrí dedičom po podnikateľovi Deziderovi Hačkovi. Mesto sa s nimi doteraz nevedelo dohodnúť na cene, ktorá by vyhovovala obom stranám. Súhlas mestského zastupiteľstva s odkúpením za cenu 32-tisíc eur je preto pozitívnou novinkou.

Synagóga bola postavená v roku 1883 podľa projektu bratislavských architektov Kittlera a Grätzela. Na náboženské účely slúžila početnej židovskej komunite až do II. svetovej vojny, počas ktorej väčšina vrbovských Židov zahynula v koncentračných táboroch.

V roku 1947 objekt kúpil podnikateľ Dezider Hačko so zámerom zbúrať ho. Do zmeny režimu vo februári 1948 to však nestihol a synagóga potom slúžila ako sýpka alebo sklad Trikoty.

synagoga_vrbove_18synagoga_vrbove_02 synagoga_vrbove_03 synagoga_vrbove_04 synagoga_vrbove_05 synagoga_vrbove_06 synagoga_vrbove_07 synagoga_vrbove_08 synagoga_vrbove_09 synagoga_vrbove_10 synagoga_vrbove_11 synagoga_vrbove_12 synagoga_vrbove_13 synagoga_vrbove_14 synagoga_vrbove_15 synagoga_vrbove_16 synagoga_vrbove_17 synagoga_vrbove_19 synagoga_vrbove_20 synagoga_vrbove_21 synagoga_vrbove_22 synagoga_vrbove_23 synagoga_vrbove_24

Text a foto: Martin Palkovič