Spomienky Ľudovíta Wintera ožijú v uliciach Piešťan až po lockdowne

Zážitkové prehliadky kúpeľného mesta sa mali konať počas adventu. Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj (KOCR) ich kvôli aktuálnym obmedzeniam posunula na začiatok budúceho roka.

Celkovo osemkrát, každú adventnú sobotu, mali obyvatelia i návštevníci Piešťan dostať možnosť prejsť sa centrom kúpeľného mesta so slúchadlami na ušiach v rámci podujatia s názvom Piešťany podľa Wintera. Počas približne hodinu a pol dlhej prechádzky by počúvali audiohru v podaní hercov Divadla Jána Palárika v Trnave. Výjavy zo spomienok budovateľa kúpeľov by v dobových kostýmoch priamo v uliciach Piešťan každú sobotu stvárňovať herci Divadla na TrakOch a Univerzitného divadla THE.ART.RE.

„Návštevníci sa vďaka sugestívnej nahrávke, výborným výkonom ochotníkov a vierohodnej kostýmovej výprave ocitnú doslova uprostred historického filmu, odohrávajúceho sa na známych miestach, priamo pred ich očami,“ prisľúbila riaditeľka Divadla Jána Palárika v Trnave Zuzana Hekel.

Všetky hromadné podujatia však museli byť kvôli zlej pandemickej situácii zrušené. KOCR Trnavský kraj, ktorý zážitkové prehliadky pripravil, informoval o ich presunutí na začiatok roka 2022. Presné termíny budú zverejnené čoskoro.

Každá prehliadka bude začínať pri soche Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste. Jej zastávkami budú Kursalon, Zelený strom, socha Lámača barlí, hotel Thermia Palace a liečebný dom Pro Patria. Každé putovanie spomienkami budovateľa piešťanských kúpeľov skončí na Kúpalisku Eva.

 

„To všetko sú miesta navždy a nerozlučne späté s Ľudovítom Winterom. Vznikli vďaka jeho obdivuhodnému podnikateľskému talentu, nezlomnému úsiliu a láske k Piešťanom,“ povedala Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Rezortu Piešťany – oblastnej organizácie cestovného ruchu, ktorá sa na príprave podujatia podieľala. Odbornú pomoc poskytlo Balneologické múzeum Imricha Wintera, ktorého časť expozície je venovaná histórii piešťanských kúpeľov.

„Piešťany podľa Wintera spojili ľudí z verejných inštitúcií, súkromného sektora a ochotníckych súborov. Prinášajú unikátny zážitok zo spoznávania Piešťan tak pre domácich obyvateľov, ako aj návštevníkov mesta či kúpeľných hostí. Som presvedčený, že prehliadka sa hodí do akéhokoľvek ročného obdobia a verím, že nás bude sprevádzať počas celého roka,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Podľa primátora Piešťan Petra Jančoviča je príbeh Winterovcov veľmi silný. Pripomenul, že na začiatku bolo úsilie členov občianskeho združenia ProWinter, ktorí prišli s myšlienkou osadenia sochy Ľudovíta Wintera na Kolonádovom moste. „Následne sme Kolonádový most zrekonštruovali a tým sa spustila táto vlna. Verím, že sa nám v Piešťanoch podarilo naštartovať vnímanie odkazu Winterovcov, ktorý je inšpiratívny aj do budúcnosti,“ uzavrel P. Jančovič.