S plukovníkom Pecom sa armáda lúčila so všetkými poctami

Nízky prelet prúdového lietadla L-29 Delfín, ktoré Radomil Peca ešte nedávno pilotoval, bol emotívnym ukončením rozlúčky s bývalým veliteľom leteckého pluku v Piešťanoch. Rodina, kamaráti a kolegovia mu dali posledné zbohom 22. júla na cintoríne na Bratislavskej ceste.

V smútočnom sprievode nechýbali minister obrany Peter Gajdoš ani bývalý primátor Remo Cicutto. Pozostalým sa prihovoril veliteľ Vzdušných síl SR generálmajor Miroslav Korba, ktorý vyzdvihol osobnosť zosnulého.

Podľa jeho slov stál plukovník Radomil Peca pri zrode slovenského vojenského letectva a neskôr bol jedným z pilierom slovenského úsilia o vstup do Severoatlantickej aliancie. Podpisom Washingtonskej zmluvy vyvrcholilo jeho pôsobenie vo funkcii vojenského pridelenca v USA.

Aj preto bola súčasťou poslednej rozlúčky čestná salva, prelet stíhačiek a cvičného prúdového lietadla L-29 Delfín. O to, aby bol tento stroj v prevádzkyschopnom stave sa práve Radomil Peca zaslúžil.

Prvé prúdové lietadlo navrhnuté a vyrábané v Československu sa s ním nad cintorínom na Bratislavskej ceste emotívne lúčilo. Po jeho extrémne nízkom a ohlušujúcom prelete zavládlo okolo hrobu Radomila Pecu neobyčajné ticho.

radomil_peca_pohreb_1 radomil_peca_pohreb_2 radomil_peca_pohreb_3 radomil_peca_pohreb_4 radomil_peca_pohreb_5

Text, foto a video: Martin Palkovič Video č. 2: Pavol Jurák