Rok 2020 vo folklórnom súbore Žito

I keď je rok 2020 veľmi neštandardný, s veľkým dopadom na všetky oblasti života vrátane kultúry, vo folklórnom súbore Žito sa nám i tak podarilo realizovať niekoľko aktivít. Ak ste sa ich nezúčastnili osobne, poďte sa s nami pozrieť aspoň na prierez fotiek.

Aj v tomto roku niektoré z našich speváčok pokračovali v spolupráci s DJ Juju Planet Dub – v januári spoločne vystúpili v Novom Meste nad Váhom.

Naši muzikanti vyrazili na druhý koniec Slovenska, aby sa spoločne s ľudovou hudbou Ondreja Hlaváča zlepšili v hernom štýle z Gemerskej Polomy.

Vo februári sme pokračovali v tradícii Fašiangovej obchôdzky. Sprievod v tradičných maskách spolu s muzikou prešiel mestom, v domoch zavinšoval a na záver sa v centre mesta podelil o vyzbierané klobásky a slaninu.

Intenzívne sme sa pripravovali na veľký premiérový program Návrat ku koreňom, ktorý sme mali realizovať pôvodne v apríli s podporou Fondu na podporu umenia. V rámci projektu sme mali možnosť spolupracovať s profesionálnymi choreografmi, ktorí pre nás zostavili choreografie z Podlužian a Soblahova. Bohužiaľ pandémia nám nedovolila výstup realizovať a zrušiť sme museli aj nácviky. Historicky prvýkrát sme si vyskúšali „online tréningy“ z vlastných obývačiek.

Po uvoľnení opatrení nácviky pokračovali v exteriéri – pod schodami Domu umenia. Po dlhej prestávke mali naozaj neopakovateľnú atmosféru.

V júni sme sa konečne mohli stretnúť aj s Vami – divákmi – na pódiu v hudobnom pavilóne Harmony.

V lete do našej zbierky pribudli nádherné kroje z Trenčína, Gemerskej Polomy a do muzikantskej zložky postupne pribudol nový kontrabas a dokonca cimbal.

V auguste bolo možné opäť organizovať podujatia, tak sme sa spoločne stretli na hudobnej akcii Piešťanský vrzg 3 v Kursalone spolu s ĽH FS Máj.

Tiež sa nám podarilo realizovať prvý výstup nášho projektu Trikrát za ľudovou kultúrou – náučno-zábavný workshop pre deti „Starká, ako to bolo?“. Deti si na stanovištiach mohli dozvedieť o tom Ako sa kedysi rozprávalo, tancovalo, obliekalo, sviatkovalo, muzicírovali, ako sa deti hrali a ako boli ľudia zruční. V rôznych zábavných úlohách si mohli otestovať svoje znalosti, obliecť si kroje, vyskúšať si prácu s drôtom, kožou, výrobu látkových bábik, ale aj rôzne hudobné nástroje, detské hry alebo sa zapojiť do školičky tanca. Za každú úspešne splnenú úlohu získali pečiatku a na konci malú odmenu. Aktivitu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

V septembri sme tradične ukončili žatvu dožinkovým programom a oldomášom. Dostali sme aj šancu premiérovo uviesť naše nové choreografie zo Soblahova, Myjavy a Gemerskej Polomy na vystúpeniach v Trnave a v hudobnom pavilóne v Piešťanoch.

Bohužiaľ ďalšie aktivity sme realizovať opät nemohli. Dobrou správou je, že sme ich iba presunuli a keď to bude možné, môžete sa tešiť na premiérový program v Dome umenia a žiwellný folklórny večer so školou tanca. Dovtedy sa budeme pocitovo pripravovať a tešíme sa na stretnutia s Vami!

Text: Eva Demková Foto: Tomáš Záhumenský Photography a archív FS Žito