Prezidentka poďakovala dobrovoľníkom z obce Banka

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová navštívila obec Banka, aby ocenila prácu dobrovoľníkov, ktorí pomáhali bojovať proti šíreniu koronavírusu. Jej krátka zastávka pri Piešťanoch bola súčasťou pracovnej cesty po Slovensku, v rámci ktorej predtým navštívila aj Trnavu a Hlohovec.

„Cieľom mojej cesty je poďakovať sa vám, ktorí ste sa dali v neľahkej situácii dokopy a začali šiť rúška, aby ste pomohli najmä seniorom. Ukazuje sa, že to bolo veľmi významné,“ povedala prezidentka Zuzana Čaputová po príchode do Kultúrneho domu v obci Banka.

V sále ju čakali dobrovoľní hasiči a obyvatelia obce, ktorí v polovici marca rýchlo zareagovali na mimoriadnu situáciu, spojili sily a pomáhali si navzájom.

„Bananskí hasiči sprostredkovali výrobu rúšok a taktiež rúška šili. Spolu sa podarilo zadovážiť takmer 500 rúšok, čím sme pokryli potreby seniorov. Tých je v obci 450,“ vysvetlil iniciátor dobrovoľníckej akcie Viktor Vrábel. Svojich spoluobčanov zmobilizoval už v prvej polovici marca, keď sa postupne začali zatvárať školy. Šitie a roznos rúšok podľa jeho slov trvalo približne dva týždne, aktuálne už dopyt po nich klesol. Asi 30 kusov spolu s dezinfekčnými prostriedkami darovali aj Nemocnici Alexandra Wintera.

„Je pre nás poctou, že do našej obce prišla pani prezidentka, vážim si, že si všimla naše aktivity,“ povedala starostka Tatiana Julinyová. Samospráva okrem distribúcie rúšok pomáhala seniorom aj s nákupmi. Verejné priestory v obci dobrovoľní hasiči pravidelne dezinfikujú.

Neplánovanou zastávkou na dnešnej ceste prezidentky Zuzany Čaputovej boli potraviny v obci Banka, kde poďakovala predavačkám, ktoré boli v boji proti koronavírusu v prvej línii. Viac informácií na PNky.sk.

Návštevu prezidentky Zuzany Čaputovej sme vysielali naživo. Nižšie nájdete video a fotogalériu:Text a foto: Martin Palkovič