Nový prezident PFK Ján Stachura: V práci pre ľudí vidím zmysel

Koncom roka 2018 ohlásil prezident futbalového klubu PFK Piešťany Erik Hlavatý v statuse na sociálnej sieti svoj koniec v štruktúrach klubu. Interne sa táto zmena komunikovala dlhšie. Do vedenia bol výborom zvolený Ján Stachura, ktorý v klube trénuje mladších žiakov i prípravku. Od začiatku februára zastáva funkciu prezidenta PFK Piešťany.

Začiatok pôsobenia ste si určite predstavovali inak. Počas prípravného zápasu na umelej tráve zhorelo elektrické vedenie, predtým sme vás zastihli, ako ste po výdatnom snežení s pomocou vášho auta odhrabávali ihrisko. Najnovšie hľadáte posilu do baru.

Niektoré veci človek ovplyvniť nemôže. Teraz sa nakopilo niekoľko nepríjemností naraz. Pracujeme doslova od rána do večera, aby sme sa cez toto obdobie dostali. Postretlo ma to hneď na začiatku, čo je nepríjemné, snažím sa to však vnímať pozitívne – ako príležitosť uchopiť veci pevne do rúk a nastaviť všetko správnym smerom. Trochu ma mrzí dlhodobý prístup mesta k športovým klubom, keď sa nám aj teraz dostalo veľmi razantného odmietnutia, napríklad pri odhŕňaní snehu. Na druhej strane musím oceniť osobný prístup primátora, ktorý po požiari riešil do hlbokej noci situáciu priamo na mieste, čo si veľmi vážim. Zatiaľ to však ostáva len v osobnej rovine podpory – fandíme Vám, ale nič nedostanete. Verím však, že aj u nás sa to zmení a športovci sa nebudú musieť obávať, že keď príde zlé počasie, havária alebo hoci aj drobná komplikácia, budú vystavení existenčným problémom.

Boli ste pri reštarte v roku 2016. Dva a pol roka sa aj Vašou zásluhou posunul futbal o level vyššie. Erik Hlavatý spomínal, že vízia klubu bude pokračovať v nastolenom trende, keďže klub preberie „spriaznená osoba“. Kam budú smerovať prvé funkcionárske kroky?

Za všetko nech je príkladom práve odhŕňanie snehu, kedy prišiel vo februári sám Erik v nedeľu ráno pomáhať, spoločne s ďalšími dobrovoľníkmi. Dôležité je, aby mali deti kde hrať. Prvé kroky smerujú k nastoleniu dlhodobých vízií, stabilizovaniu klubu a postupnému zlepšeniu športovej úrovne. Za dôležité považujem zosúladenie fungovania klubu so zákonom o športe. V pláne je postupná modernizácia areálu. Moderné prvky sa snažíme vštepovať aj do klubových štruktúr. Online dochádzka na tréningy a motivačné odmeny pre najväčších poctivcov, modernizácia webu, viac akcií pre verejnosť, vylepšenie letných kempov a mnoho ďalších vecí.

Onedlho začnú ligové súboje. Aké budú futbalové ciele v jednotlivých kategóriách?

Žiaci, a teraz cez víkend už aj dorastenci, dokonca začali. Cieľom bude udržať, prípadne ešte vylepšiť pozície, na ktorých sa nachádzame. Podotýkam, že z 9 oficiálnych súťaží, do ktorých sú naše družstvá zapojené, sme v každej kategórii umiestnení po jeseni do 6. miesta. Čo je takmer neuveriteľné, keď sa človek ohliadne späť 3 roky dozadu, kedy hral klub len 4 súťaže, pričom v dvoch z nich bol na hranici vypadnutia. V zásade je naším cieľom skĺbiť kvalitu s kvantitou, a vytvoriť také podmienky, aby mohol hrať futbal každý, a zároveň mali tí najtalentovanejší dostatočné podmienky na ich rozvoj.

Na stránke ste vizuálne zmenili kalendár zápasov a udalostí. Chystáte zaujímavú akciu aj tento rok?

Podarilo sa nám vytvoriť vizuálne naozaj zaujímavý formát, ktorý je navyše veľmi jednoduchý, praktický a prehľadný. Chystáme mnoho akcií už v období do leta. Všetkých pozývam 1. mája na deň otvorených dverí klubu, kde v priebehu dňa bude mať ukážku tréningu každé jedno družstvo prípravky, deti sa budú môcť vyšantiť na skákajúcich hradoch, dať si namaľovať na tvár logo svojho obľúbeného klubu a podobne. Rodičom poradíme, odpovieme na ich otázky ohľadne športu, budú môcť zapísať deti na futbal. Ako každý rok potom organizujeme v júli letné kempy. Ešte pred nimi budú veľké turnaje Junior cup a Region Cup. Jeden so zahraničnou účasťou, druhý zase s hromadnou účasťou oblastných klubov. Pre verejnosť sme pripravili spolu s organizátormi TOPligu malého futbalu. Všetky spomínané akcie a mnoho iných nájdete práve v našom kalendári.

Žijete pomerne aktívnym verejným životom. Zastávate funkciu mestského poslanca, ste v športovej komisii i Asociácii športových klubov Piešťany. Aké ciele ste si dali do roka 2019?

Svoje schopnosti a energiu som sa rozhodol venovať v prospech verejného života, pretože vidím zmysel v práci pre ľudí, a tiež Piešťany majú veľký potenciál na zlepšenie. V tomto patrí obrovská vďaka mojej manželke za jej tolerantnosť a podporu, pretože dokopy je to záväzok koľkokrát aj na 15 hodín denne. Asociácia športových klubov je unikátny formát a myslím, že môžeme byť radi, že práve u nás sa niečo také vytvorilo. Verím, že práve v spolupráci AŠK PN, športovej komisie a zastupiteľstva je ukrytý kľúč k zvýšeniu podpory športu a jeho systematickému rozvoju. Ak mestské štruktúry zahodia aj túto príležitosť, podporenú silnou občianskou aktivitou, tak pôjde o obrovskú „donebavolajúcu“ facku všetkým ľuďom podporujúcim šport v meste. Stabilizácia a rozvoj klubu, zodpovedná práca mestského poslanca a spomínaná príprava dlhodobého navýšenia podpory športu v meste, sú hlavnými cieľmi na rok 2019.

Témou nielen v Piešťanoch sú i viaceré športoviská či ihriská. Plánujete v blízkej dobe niečo „pristaviť“ aj v areáli futbalového klubu?

Odpoviem typickým športovým „tak určite“. Samozrejme platí, človek mieni, Pánboh mení. Realizácia nových vecí je naviazaná na získanie prostriedkov. Plánov je viacero. Niektoré sa odvíjajú od toho, či mesto získa dotáciu na atletickú dráhu. Modernizácia vnútorných priestorov je zase naviazaná na získanie grantu, o ktorý sa klub uchádza v projekte podanom na úrade vlády. Okrem toho sme sa zapojili do participatívneho rozpočtu mesta aj Trnavského samosprávneho kraja, kde sme predniesli projekty, ktoré by skrášlili areál a boli prínosom pre všetky športy v ňom, ako aj širokú verejnosť.

Zaujímavosťou je tiež TOPliga, ktorá sa bude od konca marca hrať na umelej tráve. Čo si od tohto kroku sľubujete?

Je to vynikajúca platforma ako podporiť amatérsky šport. V posledných dvoch rokoch sme vzkriesili mestskú ligu vo futbale, ktorá fungovala na priateľských dohodách. Teraz sme sa rozhodli pre ďalší rast, keď sme sa zapojili do formátu, ktorý má jasne stanovené pravidlá a dobre vyvinutý marketing. Každý zápas je natáčaný, servis je profesionálny. Ide o oficiálnu ligu pre amatérov v malom futbale, ktorá sa doteraz hrala len v krajských mestách. Sme jediné okresné mesto, ktoré sa dokázalo zapojiť. Máme veľký športový areál a myslím, že začína fungovať tak ako má. Cez deň tu nájdete obrovské množstvo športujúcich detí, večer zase športovcov každého veku. Veľký dopyt zo strany ľudí bol aj po športových prenosoch, na čom pracujeme v súčasnosti.

Športové prenosy v Piešťanoch chýbajú. Veríte, že sa vaše vízie podaria naplniť už do Majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji?

Ako som spomínal, je to niečo na čom pracujeme. Podarilo sa nám vybaviť druhú televíziu do nášho baru. Od tohto týždňa sme zabezpečili aj prenosy z Ligy majstrov po opakovaných žiadostiach ľudí. Snažíme sa postupne skrášliť celé prostredie. Verím, že do majstrovstiev sveta v hokeji budeme schopní aj hromadného premietania, aby mohli prísť fandiť všetci – malí aj veľkí. Okrem toho máme v pláne vytvoriť miestnosť, kde budú môcť tréneri robiť videorozbory a naši športovci sa budú môcť vzdelávať aj týmto spôsobom. Každý, ktorý by chcel prispieť k rozvoju, či už len nápadom alebo pomocou, je vítaný.

Text a foto: MB / TK PFK