Plávanie: Dcéra Martiny Moravcovej trojnásobnou majsterkou Slovenska

Od piatku 18. do nedele 20. júna sa v Šamoríne časť Čilistov v športovom komplexe X-BIONIC® Sphere konali Majstrovstvá Slovenskej republiky v plávaní mladších a starších žiakov. Plaveckých pretekov sa zúčastnilo 364 pretekárov zo 40 klubov. Športový plavecký klub Kúpele Piešťany mal medzi súťažiacimi 24 členné zastúpenie, ktoré tvorilo 11 chlapcov a 13 dievčat. Počínali si viac ako zdatne, keďže spolu vyplávali 35 individuálnych a 4 štafetové medaile. Plavci ŠPK Kúpele skončili v počte získaných medailí v poradí klubov na peknom štvrtom mieste.

Najúspešnejšou plavkyňou ŠPK Kúpele sa stala Karolina Valko, ktorá sa po väčšinu roka pripravuje v Dallase (USA) pod náročným dohľadom svojej mamy Martiny Moravcovej. Vybojovala si tri tituly majsterky Slovenska na 100 v.sp., 800 v.sp. a 400PP, strieborná bola taktiež tri razy 50 v.sp., 100 motýlik , 200 PP a na bronzovom stupienku ju dekorovali za 100 znak a 200 v.sp. . V kategórii 11-ročných žiačok obsadila za výkon na 800 v.sp. tretiu pozíciu v poradí o najvyššiu bodovú hodnotu.

V kategórii starších žiakov zažiaril Mário Stanček keď vyhral obidve prsiarske disciplíny na 100 aj 200 medzi pätnásťročnými. Rastislav Čačík prvý raz získal tituly majstra vo vytrvalostných disciplínach 1500 v.sp. a 400 PP po pekných osobných zlepšeniach. Na druhom mieste na 1500 v.sp. doplával Marko Šprlák-Zmora keď zaostal za svojím tréningovým partnerom len o 0,04 sekundy, čo je voľným okom nepostrehnuteľný rozdiel. Lucii Slámovej sa darilo v kategórii 11-ročných žiačok, keď sa na strieborný stupienok postavila štyri razy za 200v.sp., 800 v.sp., 100 znak, 200 znak a bronzové ocenenie si vyplávala na 400 v.sp.

Michaela Mosná sa medzi 12-ročnými dievčatami presadila vo vytrvalostných disciplínach, keď bola na 800 v.sp. strieborná a 400 v.sp. bronzová. Okrem stupňa víťazov to bola ešte tri razy zemiaková za štvrté miesta. Kristína Kiralová sa odvážne popasovala s delfínovými traťami na 100 aj 200 m a odmenou po veľkých zlepšeniach jej boli dve bronzové medaile.

Medzi 10-ročnými dievčatami sme mali tiež úspešné želiezka v ohni. Milica Martinkovičová vyhrala 200 prsia a na 100 prsia , 800 v.sp., a 200 znak obsadila tretí stupienok. Michaela Csenkyová si svoje strieborné ocenenia zaslúžila za 100 znak, 200 znak a 100 motýlik, bronzovými medailami sa potešila za 50 v.sp., 100 v.sp., 200 v.sp., a 200 motýlik. Michaela v hodnotení dievčenskej kategórie ročníka nar. v 2011 dosiahla za 50 v.sp. tretí najhodnotnejší výkon a Milica za 200 prsia obsadila piatu priečku.

Sebastián Hornák tuho bojoval na 800 v.sp. a po skvelom výkone si domov odniesol bronzovú medailu.

O zlatú štafetu 4 x 100 v.sp. ml. žiačok sa zaslúžili Slámová, Királová, Csenkyová a Valko.

Dievčatá Slámová, Martinkovičová, Királová a Valko vyhrali štafetu 4 x 100 PP.

V štafete 4 x 100 v.sp. mix stáli na najvyššom stupienku Valko, Šiška, Hornák a Slámová.

Strieborný stupienok v štafete 4 x 100 PP mix vyplávali pre ŠPK Kúpele Slámová, Šiška, Valko a Hornák.

Behom dvoch týždňov absolvovali plavci ŠPK Kúpele dva majstrovské preteky o najvyššie ocenenia na Slovensku. Doviezli domov spolu 72 medailí. Koho vlastne chcú naši páni z Mesta podporovať ak nie športujúce deti? Kto im otvorí oči? Kam povedie šport nová koncepcia?

Z uvedených výsledkov je vidno, že plavci v Piešťanoch sú naučení bojovať. O výkonnosť, aj o holú existenciu svojho športu. Od najmladších až po dospelých. A to sme ešte neskončili. Nasledovný víkend ideme do otvorenej vody na Zlatých pieskoch v Bratislave. Držte nám päste!

Text: Radoslav Suchánek Foto: Darina Moravcová