Doma zostalo vyše 16-tisíc Piešťancov, rozhodli za nich iní

Neviete, prečo by ste sa mali zúčastniť komunálnych volieb? Tu sú štyri dôvody:

1.) Ak nerozhodnete vy, rozhodnú iní

Iba každý tretí dospelý obyvateľ Piešťan si dal v novembri 2014 námahu, aby zašiel do volebnej miestnosti a ovplyvnil smerovanie mesta na najbližšie štyri roky. Spolu ich bolo 9 167. Až 63% oprávnených voličov zostalo doma, ich presný počet bol 15 984.

V sobotu 10. novembra 2018 dostanú ďalšiu šancu.

2.) Bude to tesné

Novozvolenému primátorovi pred štyrmi rokmi stačilo 2 817 hlasov, druhý najlepší kandidát mal o 186 hlasov menej a tretiemu na víťazstvo chýbalo 543 hlasov.

Veľmi pravdepodobne to bude tesné aj v týchto komunálnych voľbách. Neexistujú žiadne dôveryhodné prieskumy verejnej mienky, šancu zvíťaziť preto majú všetci kandidáti na primátora.

3.) Nikto nie je dokonalý

Máte ideálnu prácu, bezchybné auto, perfektnú domácnosť? Ak nie, tak prečo chcete dokonalého kandidáta? Je pravdepodobné, že vám nikto nikdy nebude úplne vyhovovať. Vyberte si preto toho, ktorý vám vadí najmenej.

4.) Ide o peniaze

Samosprávy sú financované najmä z podielových daní. Vo voľbách môžete ovplyvniť, ako budú použité peniaze, ktoré ste zarobili, odovzdali štátu a ten ich poslal na účet mesta Piešťany. V tomto roku to je skoro 9 miliónov eur.

Ďalším príjmom mesta je daň z nehnuteľnosti – radnica počíta, že v roku 2018 týmto spôsobom vyberie 2,6 mil. eur.

Mestský rozpočet schvaľuje zastupiteľstvo. Svojich zvolených zástupcov sa po komunálnych voľbách môžete pýtať, ako rozhodli o využití vašich peňazí.


Prečítajte si aj: Komunálne voľby: Kde, kedy a koho môžu voliť Piešťanci?


Text a ilustr. foto: Martin Palkovič