Beluského aj Klapicu predbehli iní, Piešťanci sa do europarlamentu nedostali

Na kandidátkach 31 politických subjektov, ktoré sa uchádzali o priazeň voličov vo voľbách do Európskeho parlamentu, boli aj štyria kandidáti s trvalým bydliskom v Piešťanoch. Ani jeden z nich mandát europoslanca nezískal.

Poslanec Národnej rady SR Martin Beluský bol na kandidátke ĽS Naše Slovensko na prvom mieste, spomedzi Piešťancov tak mal najväčšiu šancu. Voliči však viac krúžkovali jeho straníckych kolegov, Martin Beluský získal 19 449 prednostných hlasov. Podľa výsledkov volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR mu patrí štvrté miesto v počte odovzdaných preferenčných hlasov pre kandidátov ĽS Naše Slovensko.

Podpredseda KDH a mestský poslanec Andrej Klapica (na titulnej snímke) mal na hlasovacích lístkoch poradové číslo 4. Voliči mu odovzdali 2 866 prednostných hlasov, čo ho posunulo až na 10. miesto spomedzi kandidátov, ktorí sa o mandát v Európskom parlamente uchádzali za KDH.

Zo štvrtého miesta kandidoval za stranu Doma dobre ďalší mestský poslanec a neúspešný kandidát na primátora Roman Chudý. Štatistický úrad však počty preferenčných hlasov pre nominantov strán, ktoré nedosiahli hranicu 5 %, nezverejnil.

Štvrtým Piešťancom, ktorý sa uchádzal o podporu voličov v sobotných voľbách bol Martin Graus. Kandidoval za Hlas ľudu. Ani jeho strana nedosiahla zákonom stanovený podiel odovzdaných hlasov.


Čítajte aj: Eurovoľby v Piešťanoch vyhrala koalícia PS a Spolu


Slovensko budú v Európskom parlamente zastupovať:

– za koalíciu PS a Spolu Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik, Martin Hojsík,

– za Smer – SD Monika Beňová, Miroslav Číž, Robert Hajšel,

– za ĽSNS Milan Uhrík, Miroslav Radačovský,

– za KDH Ivan Štefanec, Miriam Lexmann (mandátu sa ujme po vystúpení Veľkej Británie z EÚ)

– za SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová, Eugen Jurzyca,

– za OĽaNO Peter Pollák.


Text a ilustr. foto: Martin Palkovič Zdroj: volbysr.sk