05.07.2017 # 08:18 # 08:18

ZSE prinesie na Pohodu energeticky nezávislý stan

Inzercia

Spolu s partnerskou organizáciou Živica ponúkne ZSE návštevníkom trenčianskeho festivalu zaujímavé pohľady na témy školstva, kritického myslenia, životného prostredia či diskusie s ochranárom, filmárom a milovníkom prírody Erikom Balážom. Stan Živica powered by ZSE bude zároveň príkladom alternatívy v oblasti energetiky – bude totiž napájaný prenosnou solárnou elektrárňou.

Podnetné diskusie

V rámci diskusií nebudú chýbať zaujímavé témy, ani hostia. Hovoriť sa bude napríklad o tom, že až jedna tretina všetkých vyprodukovaných potravín na svete sa vyhodí, pričom každý rok by toto množstvo mohlo nasýtiť až 3 miliardy ľudí. Alebo, že každé zapnutie vypínača, šťuknutie do mobilu, či uvarenie obeda spotrebúva energiu a zdroje okolo nás. Zaujímavá bude určite aj diskusia o tom, či sa dá vyčísliť hodnota práce, ktorú za nás robia včely. Vraj áno, ročne je to asi 287 miliárd ročne. O týchto, a mnohých iných témach bude možné diskutovať v stane Živica powered by ZSE počas festivalu Pohoda v piatok a sobotu.

Energeticky nezávislý stan

Stan Živica powered by ZSE na festivale Pohoda bude vďaka vlastnej solárnej elektrárni úplne energeticky nezávislý. Elektráreň vyrobí za jeden deň 120 kWh elektriny. Takto vyrobená elektrina pokryje napríklad celkovú spotrebu 20 domácností, resp. spotrebu na svietenie v 120 domácnostiach. Dokáže tiež zabezpečiť úplnú spotrebu 2 škôl, či pokryť spotrebu na svietenie v 12 školách. Vyrobené množstvo elektriny vysvieti 3 priemerné obce na západnom Slovensku.

Festival Pohoda rozsvietia solárne lampy

K lepšej orientácii na Pohode aj v tomto roku prispejú solárne lampy. Tie využívajú energiu zo slnka, ktorá sa v priebehu dňa ukladá do akumulátora a po zotmení LED lampy osvetľujú runway a všetky dôležité plochy. Takto vyrobená energia by stačila napríklad na nabitie 3 000 mobilných telefónov a ušetrí vyše 49 kg emisií CO2. Okrem samotného svietenia budú lampy pomáhať návštevníkom orientovať sa aj v bohatom festivalovom programe, prípadne môžu slúžiť ako meeting pointy.

Text: Tlačová správa/ZSE

X