Zatmenie Slnka bude možné sledovať aj z Piešťan

Vzácny úkaz nastane vo štvrtok 10. júna, pričom maximálna fáza zatmenia pri pohľade z Piešťan bude približne o 12.44 h. Mesiac prekryje Slnko na 12 %.

„Prstencové zatmenia sú vzácne úkazy, pri ktorých sa pri pohľade zo Zeme Mesiac pohybuje pred slnečným diskom, podobne ako pri zatmeniach úplných,“ vysvetľuje Tomáš Dobrovodský, predseda Slovenského zväzu astronómov a dodáva: „Rozdiel je ale v tom, že v dôsledku väčšej vzdialenosti od Zeme je uhlový rozmer Mesiaca nedostatočný na prekrytie celého Slnka a po okrajoch je viditeľný úzky prstenec slnečného disku. Takýto úkaz si budú môcť vychutnať pozorovatelia zo severovýchodnej Kanady, Grónska a ďalekého východu Ruska.“

Na Slovensku bude možné vidieť čiastočnú fázu zatmenia, pričom jej veľkosť závisí od zemepisnej polohy. Slovenský zväz astronómov na svojej web stránke uvádza, že v Bratislave pôjde o 10,7 percentné prekrytie, v Trenčíne to bude 12,7 %. Začiatok zatmenia je o 11.55 h, maximálna fáza o 12.44 h a koniec o 13.34 h.

Počasie by malo byť priaznivé a tí, ktorí chcú vzácny úkaz sledovať spolu s odborníkmi, môžu navštíviť Hvezdáreň a planetárium M. R. Štefánika v Hlohovci. Treba však myslieť na ochranu zraku. Sledovať Slnko voľným okom je totiž nebezpečné a platí to aj pri zatmení.

„Na pozorovanie Slnka používajte len bezpečné pomôcky (zváračský filter s vysokým číslom, špeciálne okuliare či filtre na pozorovanie Slnka, napr. vizuálnu fóliu Astrobaader). V krajnom prípade sa na krátkodobé pozorovanie dá použiť magnetický kotúč z diskety alebo čierna časť fotografického filmu. Určite nepoužívajte klasické slnečné okuliare či iné fólie. Pri priamom pozorovaní triédrom alebo ďalekohľadom je potrebné filter umiestniť pred objektív. Nikdy filter nevkladajme do blízkosti okuláru, hrozí jeho poškodenie. Najlepším a najbezpečnejším spôsobom pozorovania je jednoznačne projekcia,“ upozornil v tlačovej správe Slovenský zväz astronómov.

Naposledy bolo u nás zatmenie Slnka pozorovateľné 20. marca 2015 (60 %), predtým 4. januára 2011 (72 %). Nasledujúce bude až 25. októbra 2022 (35 %) a 12. augusta 2026 (86 %).

Pozrite si fotografie zo zatmenia Slnka v roku 2015:

Text a foto: Martin Palkovič Zdroj: Slovenský zväz astronómov