Zákaz pyrotechniky neplatí iba na prelome rokov

S blížiacim sa koncom roka polícia upozorňuje na možné riziká pri používaní zábavnej pyrotechniky. Tá je v Piešťanoch zakázaná, výnimka platí iba tri hodiny – počas silvestrovskej noci.

Mestskí poslanci využili minulý rok možnosť obmedziť používanie zábavnej pyrotechniky. Dovolené to je len 31. decembra od 22.00 h do 01.00 h nasledujúceho dňa. Nedovolené ohňostroje alebo výbuchy petárd mimo tohto času môžu ľudia hlásiť mestskej polícii.

Pred oslavami začiatku Nového roka polícia varuje pred nebezpečenstvami, ktoré sú s používaním zábavnej pyrotechniky spojené.

„Najväčšie nebezpečenstvo predstavuje pre mládež rozoberanie a vylepšovanie zakúpenej pyrotechniky podľa osvedčených návodov na internete. Ešte väčšiu hrozbu predstavuje podomácky vyrobená zábavná pyrotechnika. Deti nezriedka využíva pri ich zaobstarávaní najjednoduchší spôsob nákupu, kde ich vek nevie nik preveriť. Cez internet si takto nielen zabezpečia materiál, ale aj získavajú návod, ako si ich ľahko vyrobiť. Ide o nestabilné, neodskúšané a nebezpečné výbušniny, ktoré môžu spôsobiť oveľa závažnejšie následky na zdraví a majetkové škody,“ uviedla hovorkyňa trnavskej polície Mária Linkešová.

Nelegálna výroba a zhromažďovanie výbušnín môže byť podľa nej klasifikovaná aj ako trestný čin nedovoleného ozbrojovania. Trestné sadzby sa pohybujú v rozmedzí od troch až do ôsmich rokov. Polícia v tejto súvislosti apeluje aj na rodičov, aby poučili svoje ratolesti o možných rizikách.


Zásady bezpečného používania zábavnej pyrotechniky:

1.) Pyrotechniku kupujte len u certifikovaných predajcov.

2.) Používajte zábavnú pyrotechniku takým spôsobom, aby ste sebe ani druhému neohrozili zdravie alebo majetok.

3.) Nedávajte  si výrobky zábavnej pyrotechniky  do vreciek odevov, ale  uchovávajte ich mimo svojho tela najlepšie v plechovej škatuli.

4.) Pred odpálením si vždy prečítajte návod a podľa neho konajte.

5.) Nezapaľujte zábavnú pyrotechniku priamo v ruke a v blízkosti tváre.

6.) Zistite, či je na pyrotechnike dosť dlhá zápalná šnúra, až potom ju zapáľte zapaľovačom.

7.) Rakety pred odpálením nezapichnite do zeme či snehu, ale  vložte do fľaše naplnenej pieskom. 

8.) Nikdy ich neodpaľujte pod stromami, ale len na voľnom priestranstve, tak, aby neohrozovali druhých ľudí.

9.) Pozor na rakety, na ktorých zhorí zápalná  šnúra a nevybuchnú. Nepribližujte sa k nim hneď a nepokúšajte sa ich opätovne odpáliť. Je to veľmi riskantné.

10.) Rovnako nebezpečné je nosiť domov  nevybuchnutú pyrotechniku a  manipulovať s ňou.
11.) Zapálenú zábavnú pyrotechniku nezhadzovať z okien a balkónov, môžete spôsobiť požiar balkóna, bytu alebo zaparkovaných vozidiel.

12.) Pri používaní a manipulácii so zábavnou pyrotechnikou sa vyvarujte konzumácii alkoholu a fajčeniu.

13.) Nezabúdajte na tých, ktorí sa výbuchov boja – starších ľudí a zvieratá.


Zdroj: Tlačová správa/KRPZ Trnava Text: Martin Palkovič