Za slušné Slovensko: Piešťany pokračujú

Piešťany sú opäť medzi desiatkami miest, v ktorých sa v piatok konajú zhromaždenia s názvom Postavme sa za slušné Slovensko. Podujatie sa uskutoční na Námestí slobody o 17.00 h, teda v rovnakom čase ako v ostatných slovenských a európskych mestách.

Organizátori aj naďalej požadujú dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov. Chcú tiež vyšetrenie káuz, o ktorých mladý novinár písal a žiadajú tiež novú dôveryhodnú vládu.

„Dištancujeme sa od akýchkoľvek výtržností, falošných profilov, vyhrážok, údajného platenia ľuďom za to, aby prišli na námestia alebo iných aktivít, ktoré sa snažia zneužiť iniciatívu Za slušné Slovensko,“ odkazujú usporiadatelia.

V Piešťanoch organizuje zhromaždenie partia mladých dobrovoľníkov, ktorí aj tento týždeň na Námestie slobody pozvali nepolitických rečníkov. Zabezpečujú tiež roznos letákov, tlač odznakov a samolepiek, aj aparatúru na ozvučenie námestia.

Facebookovú udalosť Piešťany za slušné Slovensko nájdete na tejto adrese.

AKTUALIZOVANÉ 22. marca o 13.45: Organizátori bratislavského zhromaždenia poslali médiám tlačovú správu, prostredníctvom ktorej informovali o zrušení na zajtra plánovaného protestu v hlavnom meste (tlačovú správu uverejňujeme v plnom znení nižšie). Zatiaľ nie je jasné, ako zareagujú usporiadatelia v regiónoch.

AKTUALIZOVANÉ 22. marca o 14.20: „Piešťany pokračujú podľa pôvodného plánu. Zhromaždenie sa uskutoční,“ informoval Ľubomír Dunajčík, jeden z organizátorov piešťanského zhromaždenia prostredníctvom Facebooku.


Tlačová správa: Zhromaždenie za slušné Slovensko v piatok v Bratislave nebude!

V pondelok uplynie mesiac od toho, ako sme sa dozvedeli, že Ján a Martina boli zavraždení. Po ich smrti boli publikované Jánove zistenia o prepojeniach vládnej strany SMER na organizovaný zločin a korupciu. Je prirodzené, že tieto udalosti narušili dôveru ľudí v úradujúcu vládu a žiadali si vyvodiť politické dôsledky.

Tlak občianskej verejnosti donútil odstúpiť pána Fica a pána Kaliňáka. Občania ukázali, že im osud tejto krajiny nie je ľahostajný. Že sa vedia spojiť a ozvať sa. Prišli na námestia a vyvinuli tlak, ktorý nemá od Novembra 1989 obdobu. My všetci spolu sme sa dokázali postaviť za slušné a spravodlivé Slovensko. Zmena začala a je nezastaviteľná. Nedovolíme, aby nádej, ktorá je medzi nami, vyprchala.

Dnes pán prezident Kiska vymenoval novú vládu. Preto sme sa rozhodli, že v piatok sa v Bratislave zhromaždenie „Za slušné Slovensko“ neuskutoční. Od začiatku sme reprezentovali občiansky hlas a sme hrdí na to, čo občianský hlas dosiahol. Teraz sme sa dostali do bodu, kedy vidíme, že nasledujúce kroky spoločnosť delia a z občianskej pozície vieme povedať, že sú kroky sa majú diať na ulici, a kroky ktoré sa majú diať v parlamente. Sú okamihy, ktoré nie sú jednoduché, ale aj o tomto je sloboda, zodpovednosť a slušnosť. Slušní občania rešpektujú ústavu.

My nikam neodchádzame, budeme pozorne sledovať systémové zmeny, ku ktorým sa nová vláda prihlásila a o ktorých hovorí, že je pripravená ihneď ich realizovať. To, čo vládna strana spravila doteraz, je aboslútnym minimom. Dnešok preto nie je bodkou, ale dvojbodkou. Preto zakladáme občiansku platformu „Za slušné Slovensko“, ktorej cieľom je podporovať občiansku angažovanosť a spájať ľudí za spravodlivého a slušné Slovensko.

Nekončíme, naopak, sme tu a sme pripravení kedykoľvek vyjsť opäť do ulíc. Budeme vyvíjať rôzne formy občianskeho tlaku na to, aby bola vyšetrená vražda Jána a Martiny a neboli žiadne podozrenia na prepojenie štátnych inštitúcii na organizovaný zločin. Chceme vidieť, že ministerstvo vnútra funguje nezávisle a nie ako stranícka pobočka.

Budeme pozorne sledovať každý krok novej vlády. Sme tiež pripravení vytrvalo a dlhodobo tvoriť slušné a spravodlivé Slovensko.

Nemýľte si našu slušnosť s nedostatkom odhodlania a vytrvalosti.

Katarína Nagy Pazmány, Peter Nagy, Karolína Farská, Juraj Šeliga,Veronika Bruncková, Tatiana Sedláková, Jakub Kratochvíl


Text a foto: Martin Palkovič

Pôvodný titulok Za slušné Slovensko sa Piešťany postavia aj tento piatok bol po aktualizácii článku nahradený.