Vrbové: Rok po brutálnej vražde sa uskutoční Koncert proti násiliu

Viaceré známe slovenské kapely pripomenú pamiatku Mareka Kalužu, ktorého 11. septembra 2015 na smrť dobili otec s maloletým synom. Spomienkové podujatie s názvom Koncert proti násiliu začína v nedeľu 11. septembra o 18.00 h v priestoroch Gymnázia J. B. Magina vo Vrbovom.

Brutálna smrť Mareka Kalužu otriasla pred rokom celým Slovenskom. Z vraždy iba 23-ročného mladíka je obžalovaný Róberta R., ktorý ho mal biť spolu so svojim 13-ročným synom. Pri útoku podľa svedkov vykrikovali rasistické heslá. Dôvodom na ich konanie bolo iba to, že sa Marek Kaluža zastal svojho kamaráta.

„Aj na tejto udalosti je vidieť, že nárast extrémizmu a jeho akceptácia v spoločnosti môže viesť k tragédii, ktorá si nevyberá miesto a obeťou môže byť ktokoľvek. Koncert proti násiliu bude komornou spomienkou na jednu tragédiu, za ktorou sa skrýva hlbší spoločenský problém,“ píšu na sociálnej sieti Facebook organizátori Koncertu proti násiliu.

Jeho návštevníkom sa v nedeľu 11. septembra prihovoria aj Fedor Gál, Andrej Bán, bratia Andrej a Branislav Jobusovci a Michal Kaščák. Zahrajú kapely Vrbovské vŕby, Karpatské chrbáty, Longital, Vec, Billy Barman. Na druhý deň prebehne diskusia so študentami miestneho gymnázia o extrémizme a násilí.

Rozsudok nad obžalovaným Róbertom R. doteraz nepadol. V júni dokonca sudca vylúčil z pojednávania verejnosť.

Text: Martin Palkovič