Vláda sprísnila zákaz vychádzania, respirátory budú povinné

Najbližšie tri týždne budú na Slovensku platiť prísnejšie opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Ak do 21. marca nezaberú, vláda pripraví zavedenie ešte tvrdšieho obmedzenia pohybu, s ktorým bude súvisieť aj zastavenie výroby a celkové uzavretie krajiny.

Od stredy 3. marca sa platnosť všetkých doterajších výnimiek zo zákazu vychádzania obmedzí na čas medzi 5.00 a 20.00 h. Od 20.00 do 1.00 h môžu byť vonku ľudia iba za účelom nevyhnutného výkonu práce a nevyhnutného lekárskeho ošetrenia.

Nosenie respirátorov FFP2 bude povinné v obchodoch a v mestskej hromadnej doprave od 8. marca. Vo všetkých ostatných verejne prístupných interiéroch platí táto povinnosť od 15. marca.

Ľudia, ktorí mali pozitívny test na ochorenie covid-19, nebudú môcť chodiť do obchodov ani vychádzať z domu. Jedinou výnimkou pre nich je návšteva lekára alebo lekárne.

Sprísni sa aj režim vychádzok do prírody. Bez ohľadu na to, v ktorom stupni varovania je daný región, budú môcť jeho obyvatelia tráviť čas v prírode iba v rámci svojho okresu. V regiónoch, ktoré sú podľa COVID automatu najviac postihnuté, bude pri ceste do prírody potrebný test. Týka sa to aj Piešťan, ktoré sú minimálne do 8. marca zaradené medzi čierne okresy.

Vyplýva to z uznesenia, ktoré je zverejnené na web stránke Úradu vlády SR. Ministri ho prijali v nedeľu večer, informovať by o ňom mali v priebehu pondelka.

Medzi ďalšími vládou prijatými opatreniami je aj sprísnenie režimu na hraniciach, častejšie policajné kontroly, ale aj špeciálne príplatky pre ľudí, ktorí musia byť v karanténe. Materské školy a školské kluby zostanú otvorené iba pre deti rodičov, ktorí musia pracovať prezenčne.

Text: Martin Palkovič