02.02.2015 # 10:18 # 10:18

Tamajka: Piešťany majú získať prístup k termálnej vode

Inzercia

Vyhláška, ktorou ministerstvo zdravotníctva stanovuje ochranné pásma prírodných liečivých zdrojov v Piešťanoch, nesmie v navrhovanej forme prejsť. Myslí si to primátor Miloš Tamajka. Vo štvrtok o tom bude rokovať aj so starostami okolitých obcí.

Zmeniť rozsah ochrany zdrojov prírodnej liečivej vody v kúpeľnom meste chce rezort zdravotníctva od polovice tohto roka. Príslušnú vyhlášku poslal na pripomienkovanie všetkým dotknutým orgánom vrátane piešťanskej radnice. Primátora to podľa jeho slov nemilo prekvapilo. Napísal to na svojej oficiálnej facebookovej stránke.

„Štátna kúpeľná komisia nám poslala výzvu ma zaujatie stanoviska k návrhu novej vyhlášky, ktorá upravuje ochranné pásma prírodných liečivých zdrojov v Piešťanoch a takisto vymedzuje druhy zakázaných činností. Medzi ne má patriť napríklad odoberanie podzemných vôd na pitné a technologické účely, odoberať termominerálne vody, meniť nastavenú hladinu v Obtokovom ramene Váhu či manipulovať s nastavenými prelivovými hranami odberných a pozorovacích vrtov,“ uviedol Miloš Tamajka.

Vyhláška podľa jeho názoru nie je dobrá. „Chráni tých, ktorí už majú povolenia na čerpanie termálnej vody a ostatných – napríklad aj Mesto Piešťany – výrazne limituje v možnostiach čerpania termálnej vody pre občanov.“

Primátor ďalej informoval, že oslovil odborníka v tejto oblasti a urobí všetko preto, aby vyhláška v predloženom znení neprešla. „Mám zato, že Piešťany majú získať prístup k termálnej vode, nakoľko voda patrí štátu a teda aj našim obyvateľom. A ja osobne budem za to vždy bojovať.“

O vyhláške sme informovali už minulý týždeň. Ministerstvo nám ju odmietlo poskytnúť s odôvodnením, že ide o prípravnú fázu legislatívneho procesu, v ktorej sa materiály nezverejňujú.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

 • eva

  alebo tu termalnu vodu nepotrebujeme a mesto bude nadalej podporovat Evu a raz sa mozna opravi, lebo v pripade vzniku noveho vysneneho kupaliska asi eva uplne spustne.

 • Cento

  Načo nám je termálna voda, keď sme si kúpele predali a keď mnohý z nás nemajú ani na jednu procedúru v kúpeloch, lebo je to strašne drahé, tým pádom to nie je pre obyčajných ľudí, čo je veľmi smutné.

 • Dano

  A čo keď vláda prijme vyhlášku o tom, že sa termálna voda smie používať len na účely kúpeľníctva čo potom pán primátor? Vaše sľuby sú hneď na začiatku v koši, ale bude krásna výhovorka.

 • Maťo

  Veeeeľmi tendenčne napísaný článok. Aspoň vieme prečo vznikol portál z Piešťan a komu má kryť stranu. Máme tu ďalší Piešťanský týždeň.

  • Rasty

   V com je tento clanok tendecny?

X