Súčasťou Festivalu letectva bude unikátny prelet ponad Bradlo

Úvodný ročník festivalu sa ponesie v znamení stého výročia konca života jednej z najvýznamnejších osobností slovenských dejín – generála Milana Rastislava Štefánika. Pri tejto príležitosti sa uskutoční prelet skupiny lietadiel ponad Bradlo a divadelné stvárnenie generálovho života.

Vzdušnú poctu generálovi Štefánikovi režíruje Slovenská federácia ultraľahkého lietania (SFUL), ktorej piloti, medzi nimi aj prvý slovenský kozmonaut, sa už niekoľko dní pred podujatím spoja do 15-člennej skupiny.

Na lietadlách Viper SD-4, Sport Cruiser PS 28, Bristell, Cessna 172 a Cirrus SR 22 pár dní pred výročím odletia z Lučenca do Talianska. Odtiaľ potom poletia na Festival letectva po trase, ktorou presne sto rokov predtým letel do svojej vlasti aj M. R. Štefánik.

„Najprv pristaneme na bratislavskom letisku a položíme kyticu k soche generála Štefánika. Následne budeme s celou skupinou pilotov letieť na piešťanský Festival letectva s preletom ponad Mohylu M. R. Štefánika na Bradle. Po zosadnutí na piešťanské letisko vypneme motory a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella požiada návštevníkov o symbolickú minútu ticha. Celý spomienkový let sa uskutoční niekedy okolo poludnia, približne v čase, keď pred sto rokmi Štefánik havaroval,“ objasňuje Marián Sluk, prezident SFUL.

Po pilotoch SFUL-u bude obloha patriť výsadku parašutistov s veľkou podobizňou M. R. Štefánika a vlajkami účastníkov festivalu. Finále unikátneho nebeského predstavenia sa potom postará Letecký útvar Ministerstva vnútra SR s lietadlami Airbus A319 a Fokker 100.

Okrem divadla na nebi čaká festivalových návštevníkov aj divadelné umenie na zemi v podobe dramatického stvárnenia dôležitých okamihov zo Štefánikovho života na jednom z hlavných pódií. „Obrazovo-hudobné predstavenie priblíži návštevníkom generálove pôsobenie počas organizovania československých légií, ale aj pri založení Československej republiky,“ približuje divadelné dielo scenárista a režisér Jakub Nvota. „Hlavnej úlohy sa zhostí mediálne známy a hosťujúci herec Slovenského národného divadla Juraj Loj. Hudobnú spoluprácu na projekte zastreší herec, spevák, skladateľ a hudobník Kamil Mikulčík. Účastníci festivalu vzhliadnu štyri obrazy zo života Milana Rastislava Štefánika, ktoré sa stali ústredné pre formovanie československej národnej identity.“

S programom prídu do Piešťan aj Pozemné sily Ozbrojených síl SR. Ich príslušníci predstavia prácu vojaka, odprezentujú novú i historickú techniku a návštevníkom popri tom v poľnej kuchyni upečú čerstvé pekárenské výrobky – pagáče, chlieb i slaninové posúchy.

Text: Tlačová správa – Festival letectva Ilustr. foto: MP