Súbor Žito privíta jar upálením Moreny

Mestom prejde krojovaný sprievod, okoloidúci dostanú víno aj koláče a spoločne odprevadia Morenu na jej poslednej ceste. Už v sobotu 21. marca skončí v plameňoch a vodách Sĺňavy.

Podujatie organizujem folklórny súbor Žito pôsobiaci pri Hotelovej Akadémii Ľudovíta Wintera. Začiatok je o 14.00 h v komunitnom centre ŽiWell. Odtiaľ pôjde sprievod cez mesto a po nábreží až na Dino, kde sa tohtoročná púť Moreny skončí približne o 16.00 h. Nasledovať bude zábava pri ľudovej hudbe.

Folkloristi ponúknu okoloidúcim víno aj koláče. „Každá šikovná gazdiná sa tiež môže pochváliť svojim cukrárskym umením,“ povedala Eva Ryšavá, jedna z organizátoriek podujatia a dodala: „My sa s našimi koláčmi radi podelíme.“

Žito pripravuje národopisné podujatia pravidelne a vždy si dá záležať na tom, aby predvádzané zvyky boli autentické a pochádzali z nášho regiónu. Podľa tradície prechádzali vždy na konci zimy dievčatá so slamenou bábou cez dedinu. Na konci ju vyzliekli zo šiat, podpálili a hodili do potoka. Symbolicky sa tak rozlúčili so zimou, ktorú staroslovanská bohyňa predstavovala.

Nasledovalo vítanie Letečka – halúzky ozdobenej výduškami z vajíčok, ktorá je symbolom prichádzajúcej jari.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič