Sestry pred nemocnicou: Došla nám trpezlivosť!

Piešťanský protest je podľa organizátorov iba začiatok. Pred Nemocnicou Alexandra Wintera sa dnes podvečer zišlo asi 200 ľudí, niektorí z nich prišli až z Košíc. Zástupcovia sestier, lekárov aj ďalších zdravotníckych pracovníkov a pacientov deklarovali jednotu a spoločný boj proti rozkrádaniu zdravotníctva.

Zvýšenie platov prišlo na rad ako jedna z posledných požiadaviek. Organizátori najprv z „mostíka zaľúbených“ pred hotelom Eden povedali, že protest je prvým krokom k zjednoteniu zdravotníckeho personálu.

„Sme za transparentné vynakladanie finančných prostriedkov a žiadame okamžité prijatie zákona o oceňovaní zdravotníckych pracovníkov,“ uviedla Iveta Lazorová, prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek. Základná zložka mzdy by podľa jej slov mala byť 740 eur.

Zároveň pripustila, že v niektorých nemocniciach sú aj vyššie mzdy, komora sestier však presadzuje, aby bola prijatá legislatívna norma bez ohľadu na to, v akom zariadení zdravotníci pracujú.

„Piešťany sme si vybrali preto, lebo tunajšia kauza bola najviac medializovaná a najviac odráža situáciu, kde vychádzajú na povrch ďalšie a ďalšie netransparentné objednávania a odliv finančných zdrojov do firiem, ktoré sídlia v zahraničí,“ vysvetlila Iveta Lazorová.

„Na slovenskom zdravotníctve sa na úkor pacienta aj nás priživuje hŕstka ľudí. Som rada, že ste sa zišli v takom hojnom počte,“ poďakovala prítomným sestra Magdaléna Kovačovičová, ktorá spolu s doktorom Alanom Suchánkom upozornila na situáciu v piešťanskej nemocnici.

Pri mikrofóne na improvizovanom pódiu nechýbal zástupca lekárov, ktorí priznal, že sa musí pravidelne pacientom ospravedlňovať za to, v akých podmienkach ich lieči. Podnikať v zdravotníctve a prezentovať sa pritom v drahom oblečení v televíznej relácii Smotánka, je podľa jeho slov trápne.

Na protest dohliadali mestskí policajti. Demonštranti sa asi po hodine pokojne rozišli.

#Protest #sestry #zdravotnictvo #ct #tomograf #nemocnica #piestany #zpiestan

Video zveřejněné uživatelem zpiešťan (@zpiestan),

protest sestier 1 protest sestier 2 protest sestier 3 protest sestier 4 protest sestier 5 protest sestier 6 protest sestier 8

Text a foto: Martin Palkovič