Piešťany sa premenia na rozprávkové mesto

V dňoch 28. septembra – 1. októbra 2020 sa v Piešťanoch, po jedenásty raz, uskutoční jedno z najvýznamnejších podujatí pre deti, medzinárodný festival rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok 2020. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe. Hlavnými organizátormi tohto jedinečného podujatia sú Mesto Piešťany, Mestská knižnica mesta Piešťany, Trnavský samosprávny kraj a Rozhlas a televízia Slovenska.

Piešťany sa premenia na veľké rozprávkové mesto vítajúce nielen deti, ale i tých, ktorí z rozprávky ešte stále nevyrástli. Súťažiť bude 18 titulov v kategóriách monologické rozprávky, rozprávkové hry a rozhlasové hry pre rodinu, ktoré Rozhlas a televízia Slovenska odvysielala v uplynulých dvoch rokoch. Festival prinesie stretnutia s tvorcami rozhlasových rozprávok, spisovateľmi, vydavateľmi, hercami. Návštevník sa môže tešiť na divadelné predstavenia, tvorivé dielne s poprednými ilustrátormi, výstavy a ich vernisáže, či vyhodnotenie medzinárodnej súťaže detských výtvarných prác.

Chýbať nebude ani premietanie animovaných rozprávok a filmov, workshop animovaného filmu, živé vysielania viacerých rozhlasových programových služieb Českého rozhlasu aj televíznej Dvojky, prezentácia programov pre deti i dospelých Rádia Regina – Západ, Rádia Junior, Rádia Devín a zábavnej relácie Rádia Slovensko Skúška sirén, alebo rozprávkové spievanie a listovanie v knihách s televíznymi Smajlíkovcami.

Dôležitou súčasťou festivalu je udeľovanie Zvláštnej ceny RTVS a Zvláštnej ceny Literárneho informačného centra – Ceny Márie Ďuríčkovej, slávnostné vyhlásenie výsledkov a odovzdanie cien tvorcom víťazných titulov. Oslavou rozprávky v jej rôznych podobách si zároveň pripomíname 100. výročie založenia profesionálneho divadla na Slovensku a 95. výročie založenia mestskej knižnice v Piešťanoch.

Festival sa koná pod záštitou Natálie Milanovej, ministerky kultúry Slovenskej republiky, Tomáša Tuhého, veľvyslanca Českej republiky na Slovensku a Jozefa Viskupiča, predsedu Trnavského samosprávneho kraja.

Všetky informácie o festivale a podrobný program nájdete na stránke zazracnyoriesok.sk. Na jednom mieste sa dočítate, ako to celé začalo, viac o cieľoch festivalu, aj o zložení festivalovej poroty. V sekcii „povedali o festivale“ si môžete prečítať reakcie desiatok aktérov a návštevníkov predchádzajúcich ročníkov festivalu. Nechýbajú profily autorov, ilustrátorov a ďalších hostí.

Zdroj: Tlačová správa – Mestská knižnica mesta Piešťany