Piešťany obelasejú, podporia svalových dystrofikov

Piešťany patria k šesťdesiatke slovenských miest a obcí, v ktorých sa 5. júna 2015 uskutoční podujatie Deň ľudí so svalovou dystrofiou.

steakpark_banner_700x150

Akcia je súčasťou 15. ročníka kampane Belasý motýľ / vaša pomoc – naše krídla, ktorej cieľom je bližšie predstaviť verejnosti život ľudí s ochorením svalová dystrofia.

V Piešťanoch sa pri tejto príležitosti premiérovo uskutoční koncert Koncert belasého motýľa.

V piatok 5. júna od 19.00 v komunitnom centre ŽiWell zahrá americko-slovenská kapela The Raw Bishops a projekt Archívny chlapec, pod ktorým vystupuje pesničkár Richard Vávra. Umelci vystúpia bez nároku na honorár a vyjadria tak podporu ľuďom so svalovou dystrofiou a myšlienke nezávislého života. Vstupné na podujatie je dobrovoľné.

Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, spôsobuje bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Najťažšie formy ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej ventilácie v domácom prostredí. Ochorenie má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť a je nevyliečiteľné. Postihuje bábätká, deti aj dospelých.

Kampaň organizuje občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Akcia je spojená s verejnou zbierkou na kompenzačné pomôcky. Na základnú existenciu aj aktívne začlenenie do života potrebuje dystrofik špeciálne kompenzačné či zdravotnícke pomôcky. Tie však štát prepláca len čiastočne alebo vôbec. Výťažok z verejnej zbierky sa preto používa predovšetkým na doplatenie za pomôcky ako najmä: zdviháky, elektrické vozíky, špeciálne mechanické vozíky, elektrické postele, špeciálne sedačky, odsávačky hlienov, centrály elektrickej energie a iné špecifické pomôcky. Vďaka podpore verejnosti môžu ľudia so svalovou dystrofiou žiť naplno svoj každodenný život.

Text: Tlačová správa