Piešťany budú červené, okres zmení farbu v COVID automate od pondelka

Väčšina doterajších opatrení bude v okrese Piešťany platiť aj od pondelka 12. apríla, ale na cestu do práce už postačí test, ktorý nie je starší ako 14 dní.

„Situácia na Slovensku sa mierne zlepšuje. Podľa regionálnej charakteristiky COVID-automatu budú mať už len dva okresy IV. stupeň varovania, teda čiernu farbu – a to okres Poprad a Kysucké Nové Mesto,“ oznámilo ministerstvo zdravotníctva, ktoré zverejnilo mapu rozdelenia regiónov. Do platnosti vstúpi v pondelok 12. apríla.

Piešťany v nej sú červené, rovnako ako Trnava, Hlohovec a Topoľčany. Nové Mesto nad Váhom a Myjava zmenia farbu z aktuálnej čiernej na bordovú.

Piešťanský región bude teda prvýkrát v II. stupni varovania. V ňom je aj naďalej na cestu do práce potrebné potvrdenie od zamestnávateľa a negatívny výsledok testu na ochorenie covid-19, ale už postačí štrnásťdňový.

Aj naďalej budú zakázané hromadné podujatia. Zatvorené musia zostať bazény, múzeá aj galérie, ale knižnice môžu vydávať knihy. Pobyt v prírode a individuálny šport bude aj od 12. apríla povolený bez testu, ale len v čase medzi 5.00 a 20.00 h a v rámci svojho okresu. Prekročenie hraníc regiónov za účelom trávenia voľného času ešte nebude povolené.

Výraznejšie uvoľnenie by mohlo prísť od pondelka 19. apríla, kedy zrejme zmení celá krajina farbu z čiernej na bordovú.

„Slovensko ako celok zostáva naďalej v čiernej farbe. Pod hranicou 3000 hospitalizovaných pacientov s ochorením covid-19 sme už niekoľko dní, ak udržíme pozitívny vývoj poklesu v číslach, postupne sa Slovensko môže prepnúť do tzv. bordovej farby už 19. apríla,“ informoval ďalej rezort zdravotníctva.

To bude znamenať možnosť tráviť voľný čas v prírode aj mimo okresu. Otvoria sa tiež koncové ročníky základných a stredných škôl. Bohoslužby sa budú môcť konať pri dodržaní pravidla jedna osoba na 15 metrov štvorcových a nutnosťou mať negatívny test. Rovnaké pravidlo bude platiť pre obchody. Plaváreň bude môcť v jednej chvíli využívať maximálne 6 ľudí, ale posilňovne aj terasy reštaurácií ešte zostanú zatvorené.

Text: Martin Palkovič Grafika: Ministerstvo zdravotníctva SR