Piešťanci sa nadýchli za ľudí so svalovou dystrofiou a darovali im 850 eur

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR zorganizovala v júni 16. ročník kampane Belasý motýľ s cieľom bližšie predstaviť verejnosti život ľudí s ochorením svalová dystrofia. Súčasťou kampane bol aj Koncert belasého motýľa, ktorý sa v piešťanskom komunitnom centre Žiwell udial už druhý raz.

Tentokrát na ňom zahrala bratislavská kapela Longital. Členovia skupiny v ten večer viackrát spomínali na svojho priateľa Fergusa O’Farrella. Legendárny írsky hudobník mal svalovú dystrofiu, ani tá mu však nezabránila spievať, tancovať na elektrickom vozíku a rozdávať radosť. „Vdychujem výdych tvojho nádychu môjho výdychu tvojho dychu,“ spievajú Longital v skladbe Húpačka dychu.

Presne v tomto duchu sa Shina, Daniel Salontay a Marián Slávka počas skvelého koncertu nadýchli za ľudí so svalovu dystrofiou. Postupne sa k nim pridali aj prítomní diváci, čím podporili tých, ktorým sa nedýcha najlepšie, symbolicky, aj celkom doslovne.

Kapela účinkovala bez nároku na honorár. Vyzbierané vstupné vo výške 263 € organizátori venovali ľuďom so svalovou dystrofiou.

Súčasťou kampane bola aj verejná celoslovenská zbierka. V Piešťanoch zbierku organizovali ľudia so svalovou dystrofiou z piešťanského regiónu spolu so svojimi osobnými asistentmi, rodinnými príslušníkmi a dobrovoľníkmi.

Pri tejto príležitosti vyzbierali 587,09 €. Spolu s návštevníkmi koncertu tak Piešťanci ľuďom so svalovou dystrofiou darovali 850,09 €.

V rámci celého Slovenska dobrovoľníci vyzbierali do prenosných pokladničiek sumu 27.130,23 €.

Tieto financie sa použijú na doplatky na rôzne kompenzačné pomôcky, najmä zdviháky, elektrické a mechanické vozíky, elektrické postele, antidekubitné matrace, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky. Pre každodenný život ľudí so svalovou dystrofiou sú nevyhnutné, štát ich prepláca len čiastočne alebo vôbec.

Informácie o použití financií môžete nájsť na stránkach belasymotyl.sk a omdvsr.sk.

Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR úprimne ďakuje skupine Longital, komunitnému centru Žiwell, návštevníkom koncertu, bistru Panda Piešťany, Rotary Clubu Piešťany, všetkým, ktorí podporili zbierku alebo iným spôsobom prispeli k zdarnému priebehu kampane.

Text: Tlačová správa Ilustr.foto: Martin Palkovič