Odhalili Piešťanskú múzu, dostanú ju kultúrne osobnosti

V predvečer zahájenia 60. Piešťanského festivalu otvorili v Dome umenia výstavu sochára Jána Ťapáka. Ten je autorom ocenenia, ktoré dnes večer organizátori odovzdajú významným kultúrnym osobnostiam.

steakpark_banner_700x150

Druhý najstarší festival na Slovensku oslavuje jubileum. Na jeho zahájení sa Dome umenia predstaví prof. Marián Lapšanský a Slovenská filharmónia. Sprievodné podujatie – výstavu sôch Jána Ťapáka (na snímke) otvorili v galérii Domu umenia už včera.

„Vrátil som sa do mesta, kde kedysi dávno pôsobili so SĽUK-om moji rodičia. Pokračovaním bolo to, že s manželkou sme tancovali v Lúčnici a vystupovali sme v Dome umenia. A po niekoľkých rokoch sa tu predstavujem ako sochár,“ povedal Ján Ťapák, ktorý vystavuje plastiky z modelovaného a odlievaného bronzu.

Tie sú v mnohých prípadoch inšpirované jeho cestami po celom svete. Návštevníci galérie môžu obdivovať španielskeho býka alebo japonských samurajov. Jedno z diel dostalo názov Piešťanská múza a je ocenením pre osobnosti, ktoré sú spojené s Piešťanským festivalom.

Riaditeľka Domu umenia povedala, že in memoriam bude venovaná napríklad prof. Eugenovi Suchoňovi, ktorý bol zakladateľom festivalu. „Získa ju aj Slovenská filharmónia a preberie ju jej riaditeľ profesor Lapšanský,“ dodala Edita Bjeloševičová.

Sprava: Riaditeľ Lúčnice Marián Turner, riaditeľka Domu umenia Edita Bjeloševičová, sochár Ján Ťapák

Sprava: Riaditeľ Lúčnice Marián Turner, riaditeľka Domu umenia Edita Bjeloševičová, sochár Ján Ťapák

jan-tapak 1 jan-tapak 2 jan-tapak 3